J.A.V.

Zmones, ivykiai, susitikimai


Studijos

Pragyvenimas

Stipendijos


Adresu knygute
Nuorodos
Aplinkrastis

Talkininkauja


Straipsniai   

ZVILGSNIS IS JAV: ALTERNATYVAUS KELIO PRIVALUMAI

Jonas Cicenas

jonasc@ecarolina.com


Jau besimokydamas doktoranturoje ECU supratau kai kuriuos savo metodo privalumus. Turiu omenyje ne paties paieskos kompiuteriu budo, bet to, kad ieskojau konkrecios tyrimu srities, konkrecioje laboratorijoje.

Studentai, besimokantys doktoranturoje JAV, pirmais metais daznai nedirba kokioje nors vienoje konkrecioje laboratorijoje. Jie daro taip vadinama rotation, t.y. dirba po truputi kiekvienoje departmento laboratorijoje. Daznai tai uztrunka visus metus ar net pusantru. As gi nuo pat pradziu pradejau dirbti vienoje laboratorijoje, nes butent ten buvau priimtas ir taip manau sutaupysiu visus metus, nes nereiks "klajoti". Per tuos metus galima padaryti kruva eksperimentu ir gauti duomenu savo disertacijai. Manau, kad netgi straipsni sukrapstyti galima, ko tikrai nepadarysi "klajodamas".

Kitas dalykas yra tai, kad kai galu gale studentai pasirenka viena kuria laboratorija (ar laboratorija pasirenka juos), jie turi isisavinti jos tyrimu sriti, kuri greiciausiai jiems yra nauja, o tam reikia dar bent puses metu. Na, o kai pats pasirenki sriti, kurioje dirbai metus, viskas yra zymiai paprasciau: tu jau moki dauguma metodu bei zinai pagrindus. Mano atveju: As dirbau pusantrus metus laboratorijoje, kurioje tyriau proteinkinazes C (PKC) itaka leukeminiu lasteliu diferenciacijai ir apoptozei, po to puse metu laboratorijoje, kuri tuo metu tyre PKC itaka PDGF receptoriaus mitogeniniam signalui, o dabar tiriu PKC-epsilon itaka prostatos vezio lasteliu metastaziskumui ir apoptozei. Taigi visa ta laika dirbau "cell signaling" srityje; be to, visa laika turejau reikala su PKC ir dauguma darbu dariau su vezinemis lastelemis. Taigi siame darbe man beveik nera nieko naujo - as tiesiog tesiu tai, ka esu jau dirbes. Todel neprabuves cia nei dvieju menesiu as pradejau eksperimentus tuo metu, kai musu laboratorijoje dirba 2 metu doktorante, kuri dar vis nezino, ar liks cia ar toliau "rotuos".

Kas is to? Nors faktiskai doktoranturos programa cia yra penkeri metai, taciau pasitaiko, kad daug kas lieka ir ilgiau, nes biologija yra toks dalykas - turi tureti duomenis, kitaip neapsiginsi... Priesingai, tie, kurie jau nuo undergraduate studies dirba tose paciose laboratorijose nesunkiai apsigina per ketveris metus.

Todel vis delto tiems, kas jau turi pasirinkes tam tikra tyrimu sriti, patariu nekeisti jos, o ieskoti vietos doktoranturai laboratorijoje, kurios tyrimo sritis sutampa su jusu.

1999m. spalio 12d.


SKIRMANTO JANUSONIO (University of Massachusetts) KOMENTARAS

Pirmu metu pabaigoje as keiciau savo laboratorija - tai nebuvo privaloma, bet leistina "rotacija". Su Jonu visiskai sutinku - bet turite buti tikri, kad jusu sritis yra tai, kas jums tikrai patinka. Jei jokiu abejoniu nera - sekite Jono pavyzdziu. Jei abejones yra arba jums neteko ivairiu specialybes sriciu paragauti Lietuvoje, rotacijos nebijokite. Greiciausiai sugaisite vienerius metus, bet rasite tai, kas jums tikrai suteikia dziaugsma. Ne taip retai doktorantai atranda ikvepima srityse, kurios universitete atrode nuobodybes isikunijimas. Be to, patirtis kitose srityse gali suteikti netiketa konceptualine ar metodine izvalga, ypac galynejantis su paciomis lipniausiomis ir miglociausiomis problemomis. Visgi jei teko gerai apsizvalgyti jau Lietuvoje (ir as labai labai rekomenduociau tai daryti) bei jusu sirdis tikrai zino savo pasaukima - paklausykite Jono, eikite tiesiai - ir apsiginsite greiciau uz savo kolegas.

1999m. spalio 12d.



puslapio pradzia
i pirma puslapi

Puslapis atnaujintas: 2002 m. vasario 10 d.

Siulymus, pastabas, klausimus siuskite adresu: jav@langas.net