Noriu atsivežti savo šuniuką į Airiją, kokių dokumentų tam reikia?
Jeigu norite atsivešti šunį ar katę iš Lietuvos, tai šis turi turėti ES naminio gyvūno pasą ir turi būti patikrintas nuo blusų ir nuo juostinių kirminų (?) (tapeworm). Taip pat gyvūnas turi keliauti patvirtintu maršrutu su pativirtintu vežėju.
Jurgitos pasakojimas: Gyvūnų transportavimas iš Lietuvos į Airiją
Paruošė Jurgita, el. paštas [jugapuga et yahoo.com]
Pasakojimas paruoštas: 2006 kovas
Pabandysiu trumpai išdėstyti, kaip aš atsivežiau savo mylimiausią augintinę ilgaplaukę taksę Pugą į Airiją. Pradėjome ruoštis praėjusių metų balandžio mėnesį, o į Airiją atvykom tik gruodžio mėn. Toks ilgas pasiruošimas privalomas, jei nenorite šuns palikti karantine.
Nuėjusi Vilniuje pas veterinarą, pasakiau, kad ruošiuosi skristi į Airiją su šunimi. Aš jau buvo pasiskaičiusi, ko reikia, kad galėčiau pasiimti savo augintinę. Pirmiausia mums išdavė Europos Sąjungos Naminio gyvūnėlio pasą. Tą pačią dieną Puga buvo paženklinta integriniu grandynu (mikročipu, maždaug ryžio grūdelio dydžio mikroschema, kurioje talpinama informacija apie šuns gyvenamąją vietą ir kt., buvo įtvirtinta šuniui kakle po oda). Po kelių dienų Pugą paskiepijo nuo pasiutligės ir įprastais skiepais. Visi duomenys buvo surašyti į pasą. Po mėnesio nuo skiepų atvykome pas veterinarą, kuris paėmė šuniuko kraują (pasiutligės neutralizuojančių antikūnių titrų tyrimams atlikti) ir nusiuntė į Nacionalinę veterinarijos laboratoriją (J.Kairiūkščio g. 10, Vilnius). Ši laboratorija yra akredituota ES, todėl jos tyrimais jau pasitiki ir JK veterinarai. Tyrimus padarė maždaug per 10 dienų. Ir nuo tos dienos, kai buvo atliktas buvo gauti tyrimo rezultatai, praėjus lygiai šešiems mėnesiams, jau buvo galima įvežti šuniuką į Airiją. Tiesa, dar reikėjo gauti leidimą (Declaration of Prior Approval Import of Ped Dogs and Cats) iš Airijos Žemės ūkio departamento (The Department of Agriculture & Food), kurio paprašiau elektroniniu paštu. Jiems reikėjo nusiųsti el. paštu arba faksu šuns paso kiekvieną puslapį, kuriame buvo bent vienas įrašas. Taip pat reikėjo užpildyti anketą, iš kur, kada mes atskrendame, kokiu reisu, kelintą valandą, kur bus siunčiamas šuo (reikėjo nurodyti gavėjo vardą, pavardę, adresą, telefono numerį). Jie patikrino, ar tikrai šuo turi mikročipą, ar paskiepytas nuo pasiutligės, ar tikrai yra įrašas apie kraujo antikūnių titro testus.
Tuo pat metu reikėjo rezervuoti Lissenhall Veterinarijos kliniką (Lissenhall Veterinary Hospital), esančią netoli oro uosto. Jiems taip reikėjo nusiųsti mūsų skrydžio duomenis. Jie maždaug per 2 savaites pranešė, kad mus priims bei apžiūros kainą – 345,75 EUR (100 eurų plius VAT už apžiūrą, 100 eurų plius VAT už tai, kad veterinaras turės keltis naktį ir apžiūrėti šunį, kitas 100 eurų neaišku už ką). Šuo iš lėktuvo buvo nugabentas tiesiai šitą vet.kliniką. O mes ten nuvažiavome automobiliu. Veterinaras atvyko maždaug už 10 min., paklausė, kurioje vietoje yra mikroschema, nuskaitė ją skaneriu, sulygino numerį skaneryje ir euro pase. Atsiskaitėme, ir pasiėmę šunį grįžome namo.
Bėdų mes turėjome Lietuvoje dar gerokai prieš skrydį. Aš jau vasarą pradėjau teirautis įvairių avialinijų, kaip galima nusiskraidinti šunį į Airiją. Deja, visos avialinijos (Airbaltic, LAL, SAS, netgi British Airways) vieningai teigė, kad deja, Airija šunų ir kitų gyvūnų neįsileidžia, todėl jie net neskraidina jokių gyvūnų už jokius pinigus. Tik įpusėjus rudeniui netikėtai vieno tinklapio forumuose perskaičiau, kad pagaliau LAL nuskraidino pirmąjį šunį į Airiją. Deja, paskambinus į šias linijas, man buvo pasakyta, kad tai yra nesąmonė.
Dar kartą perskambinus vėl tas pačias avialinijas šiaip ne taip išsiaiškinau, kad šunį galima skraidinti kaip krovinį (cargo) krovinių skyriuje. Kainos buvo nusakomos labai prieštaringai. Skraidinimo kaina priklausė nuo transporterio (bokso) matmenų. Nusiunčiau matmenis, taip pat reikėjo vėl nusiųsti visus šuns dokumentus, bei parodyti originalų Airijos Žemės ūkio departamento leidimą įvežti šunį į Airiją (kopija jie nepasitikėjo). Man buvo pasakyta kaina apie 700 Lt už skraidinimą (pagal transporterio matmenis). Skrydžio dieną su šunimi turėjome atvykti į pervežimų kompaniją (ACE Logistics) 16:30, nors skrydis buvo 22:50, mat dokumentų būtų nepavykę sutvarkyti, kadangi įmonės darbuotojai dirba tik iki 17 val. Taigi, krovinių pervežimo kompanijos darbuotojas pasvėrė transporterį su šunimi, išmatavo transporterį (apytiksliai pridėdamas po kelis cm prie kiekvienos kraštinės), todėl man ir vadybininkui jau nuvykus į biurą paaiškėjo, kad už gabenimą reikės mokėti beveik dvigubai daugiau negu buvo iš pradžių nustatyta (maždaug 1400 Lt). Šiek tiek pabambėjus ir išreiškus nepasitenkinimą, nusiderėjau iki 1180 Lt. Viskas. Šunį palikau krovinių skyriaus patalpoje. Apie 21 val. dar leido šuniuką pavedžioti, o paskui aš ją pamačiau tik Vet. klinikoje Dubline apie pirmą valandą nakties.
Štai taip aš atsigabenau šunį į Airiją.
Labai naudingas tinklapis:
http://www.oasis.gov.ie/moving_country/moving_to_ireland/bringing_pets_to_ireland.html
http://www.oasis.gov.ie/moving_country/moving_to_ireland/bringing_pets_to_ireland.html
Beje, keltis keltu su šunimi yra gerokai pigiau. Tereikia rezervuojant bilietus pranešti, kad kartu keliaus ir šuo, užsakyti būdą. Kelionės metu su šunimi matytis negalėsite. Kelionė keltu truks apie ąš val. Keltis galima tik iš Cherbourg (Prancūzija) į Rosslare (Airija) ir jokiu maršrutu keltis negalima. Dokumentacija – ta pati kaip ir lėktuvu.
Tad nepamirškime eiliškumo:
euro pasas;
mikročipas;
skiepai nuo pasiutligės;
po mėnesio kraujo tyrimas;
laukiate 6 mėnesius, tuo metu tvarkotės leidimą iš Žemės ūkio departamento Airijoje, bei registruojatės Lissenhall vet. ligoninėje.
euro pasas;
mikročipas;
skiepai nuo pasiutligės;
po mėnesio kraujo tyrimas;
laukiate 6 mėnesius, tuo metu tvarkotės leidimą iš Žemės ūkio departamento Airijoje, bei registruojatės Lissenhall vet. ligoninėje.
Sėkmės skrendant!