J.A.V.

Zmones, ivykiai, susitikimai


Studijos

Pragyvenimas

Stipendijos


Adresu knygute
Nuorodos
Aplinkrastis

Talkininkauja


KAIP ISTOTI I DOKTORANTURA JAV

Skirmantas Janusonis

skirmantas.janusonis@yale.edu




  Kaip istoti i doktorantura: Santrauka

 Kaip istoti i doktorantura:
 Kiek tiketi siais patarimais
 JAV doktorantai gauna alga
 Bendras doktoranto pragyvenimo lygis
 Programu issirinkimas
 Egzaminai
 Transkriptai
 Rekomendacijos
 Trumpai apie seimas
 Pastabos apie stojimo psichologija
 Amerikieciai apie stojima i doktorantura

Kaip istoti i doktorantura: Santrauka
  • Is katalogo issirinkite apie 30-50 jus dominanciu doktoranturos programu ir issiuskite joms trumpus elektroninius (ar popierinius) laiskus, paprasydami pastu atsiusti smulkius programu aprasus.
    Doktoranturos programu katalogus rasite Internete adresu www.petersons.com/graduate (taip pat zr. skyreli Svarbus informacijos saltiniai).
    Spausdintus doktoranturos ir magistranturos (graduate) programu katalogus galite rasti Studiju uzsienyje informaciniame centre arba galite juos nusipirkti adresu www.petersons.com (eikite i Store puslapio apacioje).
  • Uzsiregistruokite ir pradekite ruostis Test of English as a Foreign Language (TOEFL). Si egzamina galima oficialiai laikyti Lietuvoje. Registravimosi biuleteni galite gauti Studiju uzsienyje informacijos centre Vilniuje arba Jaunimo karjeros centre Kaune (Laisves al. 53 - 202, Kaunas, tel. 22-81-51).
  • Uzsiregistruokite ir pradekite ruostis Graduate Record Examination (GRE). Si egzamina galima oficialiai laikyti Lietuvoje. Registravimosi biuleteni galite gauti Studiju uzsienyje informacijos centre Vilniuje arba Jaunimo karjeros centre Kaune (Laisves al. 53 - 202, Kaunas, tel. 22-81-51).
  • Isnagrineje universitetu atsiustus smulkius programu aprasus, issirinkite apie 12 jums labiausiai tinkamu programu. Jas nurodykite TOEFL ir GRE egzaminu metu. Irasykite didziausia leistina programu skaiciu. Sioms programoms jusu rezultatai bus persiusti nemokamai. Uz egzaminu rezultatu persiuntima likusioms programoms gali buti nedidelis mokestis.
  • Pasiruoskite oficialu ir patvirtinta jusu universiteto pazymiu vertima (transcripts). Pazymiu nekonvertuokite, taciau pridekite paaiskinima, keliu balu sistema naudoja jusu aukstoji mokykla.
  • Pasiruoskite 3-4 kvalifikuotai parasytas rekomendacijas.
  • Pasirasykite Personal Statement - neskubedami ir apgalvodami kiekviena sakini.
  • Issiuskite dokumentus i issirinktasias (apie 12) programu. Jei noresite pradeti studijas nuo rudens, daugelis universitetu tures gauti visa jusu dokumentu paketa ne veliau kaip sausio menesi. Daugelis programu prasys vienkartinio (apie $50) mokescio dokumentu padavimo metu.
  • Apie balandzio-birzelio menesius gausite atsakymus is universitetu. Prieme universitetai atsius I-20 forma, kurioje taip pat bus nurodytas jusu finansavimas.
  • Kreipkites i JAV ambasada Vilniuje. Studentai su forma I-20 gauna viza F-1 (multiple entries), kuri isduodama labai greitai ir be jokiu sunkumu. Uztenka uzpildyti anketa, pateikti galiojanti pasa ir I-20 forma.
  • Ivaziuojant i JAV, prie vizos visuomet reikes pateikti galiojancia I-20 forma: nepamirskite!

puslapio pradzia


Kaip istoti i doktorantura

1. KIEK TIKETI SIAIS PATARIMAIS

Mano paties, sio straipsnio autoriaus, istorija tokia. 1993m. baigiau Vilniaus Universiteto Gamtos mokslu fakulteto (GMF) biologijos/biofizikos specialybe. Paskutiniuose kursuose pradejau savarankiskai rengtis stoti i doktorantura JAV, bet nebespejau issiusti dokumentu 1993/1994m.m. mokslo metams. 1993-1994m.m. dirbau GMF mokslo asistentu ir kartu skaiciau parengiamasias biologijos paskaitas Saudo Arabijos ir Jordanijos studentams Vilniaus technikos universitete. 1993m. pabaigoje issiunciau dokumentus i penkis issirinktus JAV universitetus ir buvau priimtas i University of Massachusetts Amhersto mieste. Jokiu pazinciu JAV neturejau, pats GMF tarpininkavo tik tiek, kiek as pats prasiau (pazymiu transkriptais, rekomendacijomis, ir panasiai). Sekmingas istojimas buvo netiketas visiems - net man paciam. Visgi tai buvo poros metu kelias su klupciojimais ir mokymusi is savo klaidu. Nors sekme liudija, kad daug kas buvo padaryta ne taip blogai, dabar matau, kad kai ka tuomet buvo galima padaryti dar geriau.

Tais paciais metais i University of Massachusetts istojo mano kursiokas, - tuo paciu keliu, bet i visai kita doktoraturos programa. Nors cia butu galima pradeti itarti, kad UMass buvo tiesiog nusiteikes prolietuviskai, mano sarase tai tebuvo penktas, niekuo neypatingas, universitetas. I ji dokumentus issiunciau veliausiai, rades per daug uzsilikusiu dokumentu kopiju. I tai galima ziureti tiesiog kaip i kvailoka atsitiktinuma (arba quirk of fate vietine kalba), taciau bendra intuicija ir netingejimas zengti dar viena, regis nereiksminga, zingsniuka yra neatskiriama stojimo taktikos dalis. As taip itariau jau tuomet, o dabar esu visiskai tuo tikras. Apie tai rasysiu placiau.

O tuosyk jau apsigyniau savo daktarine disertacija (2001 m. sausio menesi), esu sveikas ir gyvas. Negaliu atsidziaugti nepaprastai palankia atmosfera moksliniam kurybiskumui ir profesiniam tobulejimui. Trumpai sakant, esu savotiskas gyvas irodymas, kad tai imanoma, prasminga, - ir tai is tiesu pakeicia tavo gyvenima visiems laikams.

Siuo metu (2002 m.) esu postdokas (mokslinis bendradarbis) Yale universiteto Medicinos mokykloje.

puslapio pradzia

2. JAV DOKTORANTAI GAUNA ALGA

Studijos JAV, kaip ir pati salis, yra apraizgytos ivairiausiais mitais ir nesusipratimais. Didziausias nesusipratimas yra mokestis uz moksla. Aukstesniuju studiju lygiai JAV skirstomi i aukstesniasias vidurines mokyklos klases (high school, tai ne lietuviska "aukstoji mokykla"!); studijas koledze arba universitete iki bakalauro laipsnio gavimo (undergraduate studies) ir magistranturos bei doktoranturos studijas (graduate studies). Taigi JAV undergraduate student Lietuvoje butu bakalauro laipsni "kalantis" studentas. JAV graduate student Lietuvoje butu magistrantas arba doktorantas.

Stai bene svarbiausia sio straipsnio zinia:

DOKTORANTUROS STUDIJOS DAUGELYJE JAV UNIVERSITETU YRA NEMOKAMOS. IS TIESU, TAU PACIAM YRA MOKAMA ALGA ARBA STIPENDIJA. (zr. komentara puslapio apacioj)

O antra, liudnesne, zinia yra tai, kad bakalauro ir magistranturos studijos JAV dazniausiai yra mokamos. Visgi yra budu gauti finansine parama ir sioms studijoms. Apie tai skaitykite skyreliuose Bakalaurines studijos ir Magistranturos studijos.

Sis straipsnis skirtas tiems, kas planuoja gauti bakalauro ir magistro laipsnius Lietuvoje ir toliau ketina studijuoti doktoranturoje JAV. Taciau si informacija yra skirta ne tik paskutiniu kursu studentams, nes pats stojimas uztrunka bent metus. Is tiesu, pradeti jam ruostis niekuomet nera per anksti. Ketindami ruostis atvaziuoti i sali, kur ilgalaikis strateginis planavimas yra kasdienybe, is pat pradziu ipraskite galvoti apie savo moksline karjera bent pora metu priekin.

puslapio pradzia

3. BENDRAS DOKTORANTO PRAGYVENIMO LYGIS

JAV doktorantas buitine prasme gyvena geriau nei is savo algos gali pragyventi Lietuvos doktorantas. Taciau sekmingai komercija uzsiimantis Lietuvos studentas savo pragyvenimo lygiu lenks JAV doktoranta. JAV doktorantas savo pajamomis yra visuomenes sluoksnis, kuris Lietuvoje neegzistuoja: jis butu gerokai turtingesnis uz skurdziuosius ir ganetinas skurdzius turtinguju atzvilgiu.

Doktoranto alga popieriuje gali buti apie $25 000 metams. Apie $10 000 jis net nepamatys - ta suma bus automatiskai atskaiciuota mokesciui uz moksla. Taigi pasleptas mokestis uz moksla visgi yra, bet tai daugiau universiteto zongliravimas pliusais ir minusais. Galima sakyti, kad mokslas nemokamas ir alga yra apie $15 000 metams - doktoranto poziuriu tai bus vienas ir tas pats.

Doktoranto alga buna dvieju formu: teaching assistantship (TA) arba research assistantship (RA). Pirmuoju atveju doktorantas dirba kaip mokantysis asistentas, antruoju - kaip mokslinis asistentas. Realus skirtumas tik toks, kad, bunant mokanciuoju asistentu, reikia tam tikra valandu skaiciu mokyti universiteto undergraduate studentus: vesti laboratorinius darbus, taisyti koliokviumus ir egzaminus. Stojimo metu neverta rupintis del siu detaliu, nes, jei programa jus priims, ji isipareigos uztikrinti jusu finansavima visam doktoranturos laikotarpiui. Tai bus arba TA, arba RA - palikite ta galvos skausma paciam universitetui. Idomumo delei tik paminesiu, kad TA eina is bendro doktoranturos programos biudzeto, o RA - is jusu laboratorijos (t.y., jusu vadovo) biudzeto. Net jei jusu vadovas turi pinigu jums moketi alga kaip RA ir tokiu budu gali jus "ispirkti" is studentu mokymo, programa gali reikalauti bent pora semestru buti mokanciuoju asistentu. Is tiesu, beveik visi doktorantai pirmais metais dirba mokanciaisiais asistentais, nes JAV universitetai skiria dideli demesi sugebejimui sneketi ir bendrauti su auditorija. Tai tarsi privaloma JAV daktaro dalis, kurios sunku gailetis. Uzsienieciams tai nera lengviausias darbas del kalbos, bet jis nera ir toks baisus: kalba sparciai tobuleja, jus retai esate vienintelis uzsienietis mokantysis asistentas ar asistente ir, pagaliau, JAV studentai yra labai draugiski ir tolerantiski zmonems is ivairiausiu saliu. Man paciam pirmaisiais metais buvo keista, kad as, ka tik atvaziaves uzsienietis, buvau pristatytas mokyti paciu amerikieciu. Is tiesu, ta sistema nera atsitiktine ir psichologine prasme labai isradinga.

Minetoji $15 000 alga nera pasidejimui i santaupas. Is jos mokesite uz viska: papildomus semestro mokescius, knygas, buta, maista, transporta, valstijos ir federalinius mokescius. Sie skaiciai gali buti ivairus ivairiuose universitetuose. As universitetui sumokedavau apie $300 per semestra (ivairus mokesciai, i kuriu sarasa paprastai net nesigilindavau). Beveik visi vadoveliai cia yra perkami: bibliotekose juos rasti gali buti sunku. Per semestra gali tekti nusipirkti apie tris vadovelius; kiekvienas ju kainuos apie $50. Pastebejau, kad, didejant kvalifikacijai, apetitas profesinems knygoms dar labiau auga. Vienam nuomoti buta yra beveik neimanoma; butas su vienu miegamuoju (one-bedroom apartment) Amhersto (MA) apylinkese kainavo apie $550 per menesi, butas su dviem miegamaisiais (two-bedroom apartment) - apie $650 per menesi. Ta suma gali svyruoti ivairiose JAV vietose, bet atitinkamai svyruos ir jusu alga. Elektra gali papildomai kainuoti $20-$100 per menesi - priklausomai nuo sezono ir kitu veiksniu. Telefoniniai pokalbiai su Lietuva gali kainuoti nuo $0.25/min (www.10-10phonerates.com) iki keliu doleriu per minute (AT&T) - galesite jungtis prie kurios norite kompanijos. Daugiau apie pigius budus skambinti i Lietuva rasite skyrelyje Pragyvenimas. Beveik neisvengiamai teks pirkti masina, nes be individualaus transporto JAV jautiesi kaip be koju: visuomeninis transportas cia isvystytas silpnai arba jo tiesiog isvis nera. Senesne masina galima nusipirkti gana pigiai; musu pirmoji masina (Toyota Tercel 1983), kuria pirkome su kolega is Lietuvos, kainavo tik $500. Tiesa, ji po metu suluzo. Likusiais doktoranturos metais vazinejau su Chevrolet Celebrity 1985, kuris atsiejo $1500 ir visai neblogai trauke. Siais pavyzdukais noriu isvengti apibendrinimo, bet jie rodo, uz kiek galima isigyti padeveta automobili. Minimalus automobilio draudimas metams kainuos maziausiai $300; kai kuriuose miestuose jis gali buti apie $1000 metams. Benzinas JAV yra kaip vanduo: galonas (3,78 l) kainuoja doleri su trupuciuku. Maistas JAV taip pat pigus: vienam zmogui uztenka apie $50 per savaite sociai pavalgyti. Ne prabangiai, bet sociai, maisto produktus susipirkus supermarkete. Kasmet, balandzio menesi, mokami valstijos ir federaliniai mokesciai. Nuo 2000m. sausio 1d. isigaliojo Lietuvos ir JAV sutartis, pagal kuria studentai, prabuve JAV maziau kaip penkeris metus, yra atleidziami nuo mokesciu Lietuvai (dvigubo apmokesdinimo). Valstijos mokesciai svyruoja ivairiose valstijose. Bendram vaizdui susidaryti: uz 1999 metus as sumokejau apie $600 Masaciusetso valstijai ir $2000 federaliniu mokesciu; taigi bendra suma virsijo pustrecio tukstancio. Taupiai gyvenant, per metus galima susitaupyti apie tukstanti - du tukstancius doleriu. Jei nori kasmet parskristi i Lietuva ir Lietuvoje nesedeti vietoje, santaupu beveik nelieka. Nezinau, blogai tai ar gerai, nes, vienaip ar kitaip, visgi gali parskristi atostogoms i Lietuva, vazineti savo masina, nekvarsinti galvos del megstamo kompaktinio disko ar knygos.

Jusu viza (F1) neleis legaliai dirbti niekur kitur - papildomai prie jusu TA ar RA. Ir, net jei tai teoriskai butu imanoma, jus nerastumete tam laiko. Doktoranto darbo diena neribota - ne todel, kad ji kazkas su botagu vytu, bet todel, kad sitoje salyje stovintis yra slystantis zemyn. Tai daugiau psichologinis dalykas, kuri geriausiai galima pajusti savo kailiu.

Tikuosi, jog si gana smulki apzvalga pades apsispresti, ar norite vargti stodami. Jei norite prasigyventi - ypac per metus ar pora - tai labai neefektyvus kelias. Besiformuojancioje Lietuvos ekonomikoje jus tai padarysite zymiai sparciau. Jei norite tapti auksto lygio profesionalu ar planuojate rimta ilgalaike karjera su finansiniais vaisiais siek tiek veliau - sitas kelias yra jums.

Kas atsitinka tuomet, kai uzsienieciai doktorantai gauna daktaro laipsni (Ph.D.)? Absoliuti ju dauguma sudaro keliu metu kontrakta kitoje laboratorijoje - dabar jau kaip postdokai (moksliniai bendradarbiai). Alga padideja iki mazdaug $30 000 per metus, mokesciai padideja atitinkamai (kaip ir visur). Po vienos postdoko pozicijos nesunku gauti kita dar keliems metams. Is esmes cia prasideda paprastas proto pirkimas-pardavimas, nes laboratorija jus perka kazkokiai problemai spresti ir moka pagal jusu kvalifikacija. Gauti profesoriaus vieta JAV siuo metu yra labai sunku (bet imanoma). Sunku tiek uzsienieciams, tiek patiems amerikieciams. Visgi yra daug idomiu alternatyvu: darbas kompanijose, savu kompaniju steigimas, ir panasiai. Jusu Ph.D. laipsnis bus vertinamas; tai matysite ir savo algos cekyje.

Siuo metu JAV besimokantys lietuviai studentai laikosi geros tradicijos padeti savo Lietuvos aukstosioms mokykloms: moksline informacija, profesiniais, asmeniniais rysiais ir (pagal isgales) finansiskai. Tai garbes reikalas - mano paties kaip profesionalo pagarba sau. Sitas straipsnis taip pat yra tos nuostatos pasekme. Tikiuosi, jog sia tradicija tes tie, kuriuos greitai isvysime sioje "didziojo tvenkinio" puseje.

puslapio pradzia

4. PROGRAMU ISSIRINKIMAS

Tai pirmas, labai svarbus ir labai sunkus zingsnis. Kazkur tarp tukstanciu JAV doktoranturos programu tikrai yra programa, kuri jus priimtu. Jums belieka ja rasti. Kadangi tai pati pradzia, lengva pamanyti, kad si paieska yra tik apsilimas. Milziniski doktoranturos programu katalogai greitai taip nuvargins, kad uzsinores tiesiog baksteleti pirstu i pirma pasitaikiusia programa, per daug nesigilinant i visa gausybe. Kilus tam jausmui (o jis tikrai kils), geriau atidekite katalogus savaitei ir pailsekite. Jei leisite likimui zaisti, jis zais ne jusu naudai. Jei jau atsivertete kataloga, perziurekite ji nuo pirmojo iki paskutinio tukstantojo puslapio.

JAV doktoranturos programos pateikia savo standartizuotus aprasus i oficialu kataloga (Peterson's Guide). Jame yra aprasytos is esmes visos JAV doktoranturos programos jus dominancioje srityje. Del standartizuoto informacijos pateikimo jame yra lengva rasti svarbius faktus, palyginti kelias programas ir pagaliau nuspresti, kuri is ju jums tinka. Apie ivairiu universitetu doktoranturos programas taip pat galite suzinoti nueje tiesiai i tu universitetu puslapius Internete, taciau tokia programu paieska bus labai leta ir neefektyvi - jau vien del to, kad jus vargiai zinosite bent simta JAV universitetu, o pacios programos pateiks pagyruniskus aprasus be tikslios informacijos. Iskart eikite i oficialu kataloga - sutaupysite daug laiko ir gerokai padidinsite savo sekmes tikimybe. Kartu susipazinsite su visiskai negirdetais JAV universitetais. Kai kurie is ju bus prestiziniai - nors pirmasyk isgirsite ju pavadinima. Butent todel paieska tik "zinomuose" universitetuose butu labai nevykusi strategija.

Oficialu kataloga rasite:

  • nepasikele nuo kreslo ir spusteleje www.petersons.com/graduate;
  • Studiju uzsienyje informacijos centre (spausdinta versija; Universiteto g. 3-40, Vilnius, tel. 68-71-65, fax 68-71-64);
  • ir, pagaliau, spausdinta versija galite nusipirkti adresu www.petersons.com: eikite i nuoroda Store puslapio apacioje. Siulau apie siu katalogu reikalinguma pranesti jusu bibliotekoms ir dekanams. Is tiesu, kiekvienas save gerbiantis fakultetas turetu tureti atitinkamos srities JAV doktoranturos programu kataloga.

Be standartinio Peterson's katalogo, Internete galite rasti keleta kitu patogiu katalogu. Kai kurie ju gali buti ypac patogus jusu specialybei. Ju sarasas yra surinktas skyrelyje Svarbus informacijos saltiniai.

Visuomet ieskokite siu metu katalogo, nes programos gali keisti savo reikalavimus, stipendijas ir kita.

Kaip issirinkti tinkama programa? Pirmiausiai pasirinkite jus dominancia sriti: tai iskart susiaurins ir palengvins jusu paieska. O toliau kantriai perziurekite visas tos srities programas ivairiuose universitetuose. Mano patarimai yra tokie:

  • Net nesigilinkite i paciu prestiziskiausiu universitetu (Harvard University, Princeton University, Duke University, Yale University, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology, University of Southern California) programas: tikimybe, kad busite ten priimti, yra nykstamai maza. Tai gali skambeti kone kaip izeidimas, nes daugelis musu save laikome gabiais zmonemis. Ta nuomone gali buti visiskai pagrista - ir jus is tiesu galite buti net genijus - bet tai visai nebutinai tures rysi su jusu priemimu ar nepriemimu. Turekite galvoje, kad yra daugybe kitu faktoriu: kazkas baiges Amherst College jau turi privaluma pries baigusi Vilniaus Universiteta; jums gali bus sunku gauti rekomendacijas is Nobelio premijos laureatu; arba jusu GRE balai gali nepakilti iki svaiginanciu 90%. Zinau, kad kazkas vis vien butinai pasirinks Harvarda ir apsidegins, bet ka cia bepadarysi. Protingiausia taktika yra siek tiek nuleisti kartele - JAV yra daugybe geru universitetu. Jei jusu gabumai tikrai neeiliniai, Harvarda galesite zymiai lengviau pasiekti jau budami cia. Prestiziskiausias JAV doktoranturos programas galite rasti adresu www.usnews.com/usnews/edu/beyond/bchome.htm.
  • Venkite privaciu universitetu. Jei renkates privatu universiteta, atidziai paziurekite, ar jis tikrai moka stipendija ir ar jums paciam/paciai nereikes moketi. As buvau padaves dokumentus i University of Southern California (didele klaida - kaip jau zinote jus ir zinau as pats). Sis universitetas turejo kelis svarstymo etapus. Po pirmojo gavau pranesima, kad sekmingai patekau i antraji atrankos rata. O po to atejo pranesimas, kad viskas tvarkoje - tetruksta $20 000 inaso. Ta mandagu prasyma jie netingejo atsiusti dar kelis kartus - tikedamiesi sklandziai uzbaigti priemimo procesa. Kaip jau minejau, daugelis JAV doktoranturiniu programu pacios moka stipendija ir uz moksla moketi nereikia. Taciau tai gera pamoka: atsargiai su privaciomis ir ypac - prestizinemis institucijomis. Doktoranturos programu katalogas daznai nurodo, ar universitetas privatus, ar valstybinis.
  • JAV universitetai ir koledzai yra skirstomi i prestiziskumo lygius, arba tiers. Juos rasite skyrelyje JAV universitetu ir koledzu lygiai. Labai svarbu tureti galvoje, kad konkrecios doktoranturos programos stiprumas visiskai nebutinai koreliuoja su bendru universiteto vertinimu, kuris yra paremtas undergraduate studentu duomenimis visose srityse. Visgi jei reikia nuspresti tarp keliu tinkamu doktoranturos programu, bendras universiteto prestiziskumo vertinimas gali padeti. Visai nebloga taktika yra isdestyti jusu pasirinktas doktoranturos programas taip, kad jos butu is Second, Third ir Fourth tiers universitetu. Top tier siulyciau palikti ramybeje, nors jei jusu GRE rezultatai yra 700-800, o kompiuterinis TOEFL - apie 270, galite pabandyti. Taciau net ir tokiu atveju nesirinkite daugiau kaip vienos programos Top tier universitete! Fourth tier, beje, nera "prasciausi" universitetai, nes visa tiers sistema vertina kelis tukstancius geriausiu JAV universitetu. Dar syki - nepamirskite, kad vidutiniai universitetai gali tureti labai stiprias doktoranturos programas tam tikrose srityse.
  • Jei yra nurodyta, atkreipkite demesi i TOEFL ir GRE reikalavimus. Jei TOEFL egzamine reikalaujama daugiau nei 250 (kompiuteriniame TOEFL) arba 600 balu (popieriniame TOEFL), siulau rimtai pagalvoti. Tai aukstas balas - net jei jus renkate desimtukus anglu kalbos kursuose Lietuvoje. Jis nera nepasiekiamas - bet tiesiog yra aukstas. Jei TOEFL reikalavimai nenurodyti, jus turite planuoti surinkti ne maziau 213 (kompiuteriniame TOEFL) arba 550 (popieriniame TOEFL) - daugelyje universitetu tai yra privalomas minimumas doktoranturinems studijoms. Toliau atkreipkite demesi i GRE egzamina: ar uztenka GRE General, ar taip pat reikalaujama GRE Subject(Biology, Computer Science, Psychology, ir pan.). Kartais nurodoma, kurios GRE General dalys (Verbal, Quantitative, ar Analytical) bus svarbios priemimui. Pameginkite objektyviai ivertinti savo jegas. Jei savo srityje jauciates stipriai, labai rekomenduociau laikyti GRE Subject egzamina: jis gali buti jusu koziris.
  • Atkreipkite demesi, ar stipendija gauna visi priimti studentai. Jei nurodomas procentas - atsargiai. Jei sakoma stipend available for all qualified applicants, - tai reiskia, jog programa garantuoja stipendija jusu priemimo atveju. Jei nieko konkretaus nenurodyta, belieka speti. Neverta ziureti i pacios stipendijos dydi, nes jos labai subtiliai pritaikytos konkrecios valstijos ir miesto pragyvenimo lygiui. Is kitos puses, tos stipendijos tikrai uzteks jums pragyventi - tai jau irgi suskaiciuota be jusu.
  • Galbut kazkas programoje dirba labai artimoje jums srityje? Gal esate susidure su to profesoriaus darbais? Jei taip, pagalvokite, ar neverta su juo susiristi asmeniskai. Tai visiskai mandagu ir net iprasta. Jis jums gali patarti del bendros situacijos programoje, galimybes jus priimti i savo laboratorija, ir panasiai. Tik atsiminkite: net jei jusu kandidatura bus sutikta palankiai, pati stojimo procedura liks tokia pati. Mat jus pirmiausiai tures priimti programos komisija, kuriai reikes visu jusu dokumentu ir kuri matys jus kitu kandidatu fone. Taciau galimybes buti priimtam padideja, jei yra profesorius, kuris jumis domisi.
  • Sitame etape nerekomenduociau labai dometis kampusu groziu ar vidutine valstijos temperatura - jau vien del to, kad jusu laboratorija (kur jus praleisite daugiausiai laiko) bus puikiai kondicionuojama.

Sito sunkaus darbo pabaigoje turite tureti issirinke 30-50 jums tinkamu programu. Galbut radote ir kai kuriuos jus dominancius profesorius - sita informacija taip pat laikykite. Dabar raskite programu adresus ir issiuskite joms trumpus prasymus atsiusti smulkius programu aprasymus. Sia informacija programos atsiuncia pastu nemokamai. Aisku, prasydami nepamirskite nurodyti savo adreso. Po menesio kito jus uztvindys apystoriai vokai su smukliais programu aprasymais ir bukletais - bet iki to laiko jau busite pasiruose antram rinkimosi etapui. Taip pat galite pabandyti susiristi su jus dominanciais profesoriais: parasykite, kad galvojate apie sita programa, turite sauniu ideju (detalizavimas cia tikrai nepakenktu), esate gerai susipazines/susipazinusi su ta sritimi ir noretumete suzinoti ju nuomone. Paciame stojime asmeniniai rysiai nera butini - todel nenuliuskite, jei i jusu entuziastingus laiskus neateis toks pat entuziastingas atsakymas. Visgi kartais jie gali palengvinti jusu priemima, jei kazkas jumis susidomejo.

PASTABA: Sie patarimai skirti stojantiems i DOKTORANTUROS studijas. Toli grazu ne visi jie galioja stojantiems i bakalauro studijas. Sakysime, stojantys i bakalauro studijas kaip tik gali tureti daugiau galimybiu gauti finansine parama privaciuose universitetuose bei koledzuose, ypac - prestiziniuose. Taciau priimti doktorantai dazniausiai gauna stipendija, tuo tarpu bakalaurai dazniausiai patys moka uz moksla. Tad stojimo skirtumai ir net priestaravimai neturetu stebinti. Apie stojima i bakalaurines studijas skaitykite skyrelyje Bakalaurines studijos.

puslapio pradzia

5. EGZAMINAI

Apie TOEFL ir GRE egzaminu laikyma butu galima parasyti visa knyga. Tos knygos is tiesu ir yra parasytos - tai oficialus TOEFL ir GRE bukletai bei vadovai. Svarbiausia atminti, kad TOEFL ir GRE egzaminuose labai daug lemia pati egzamino laikymo taktika. Jei jus puikiai zinote anglu kalba ir visa egzaminu medziaga, bet nebandete praktikuotis atsizvelgdami i laika bei atsakymu pildymo taisykles, rezultatai jus nemaloniai pribloks. Turekite tai galvoje.

Pati egzaminu laikymo taktika labai atvirai isdestyta oficialiuose TOEFL ir GRE vadovuose; atidziai tai perskaitykite. Sakysime, GRE General egzamine uz teisinga atsakyma jus gaunate 1 bala, o uz klaidinga - 0. Taigi turite butinai nustoti spresti uzdavinius likus kelioms minutems iki laiko pabaigos ir atsitiktinai uzpildyti neaiskius atsakymus. Galbut kai ka atspesite; ypac, jei galite eliminuoti viena ar kelis galimus atsakymus. Pasibaigus laikui, bet koks atsakymu pildymas grieztai draudziamas. GRE Subject egzamine taktika kita, nes uz klaidinga atsakyma gaunate minus 1/4 balo. Kadangi yra galimi 5 atsakymai, zymedami atsakymus atsitiktinai surinksite mazdaug nuli balu (paaiskinimas zinantiems tikimybiu teorija: 1*1/5+(-1/4)*(4/5)=0). Taigi GRE Subject egzamine apsimoka nieko neatsakineti i visai neaiskius klausimus, bet bandyti speti, jei galite uztikrintai eliminuoti bent viena atsakyma. Na, ir pagaliau turekite galvoje laika ir nuovargi: GRE General egzaminas trunka 3,5 valandos su nedidele pertrauka; jo metu jus sprendziate vidutiniskai viena uzdavinuka per 1-1,5 minutes. Butinai praktikuotikes, nes kitaip egzaminas pateiks nemaloniu siurprizu. Iki egzamino turite pradeti jausti laika neziuredami i laikrodi ir ismokti neuzstrigti prie neaiskiu uzdaviniu ("negaliu to uzdavinio palikti is principo" yra grazus dalykas gyvenime, bet pati kvailiausia taktika TOEFL ar GRE metu).

Taigi: atidziai isstudijuokite TOEFL ir GRE vadovus ir praktikuokites gerokai iki egzaminu! Labai daug informacijos apie TOEFL egzamina rasite skyrelyje TOEFL egzaminas. Apie GRE egzamina skaitykite skyrelyje GRE egzaminas.

Ir dar: TOEFL ir GRE egzaminu centrai yra ne Lietuvoje. Lietuvoje juos galite laikyti tik del to, kad Studiju uzsienyje informacijos centras 1992 m. gavo Educational Testing Service (ETS) licenzijas tuos egzaminus rengti. Bet koks bandymas nusirasineti ar laiko rezimo pazeidimas yra baudziamas ismetimu is egzamino su labai liudnomis pasekmemis. Net jei egzaminas einasi blogai, jokiu budu nebandykite apgaudineti, nes JAV durys gali nemaloniai uzsitrenkti. Iskart po egzamino visuomet turesite oficialia galimybe anuliuoti savo rezultatus, jei jausite, kad tie rezultatai jums gali pakenkti. Tiesa, tokiu atveju egzamina teks perlaikyti.

Siuo metu kompiuteriu laikomas TOEFL egzaminas kainuoja $110, GRE General - $130, o GRE Subject - $150. Sios kainos daznokai keiciasi, tikslias kainas rasite oficialiuose TOEFL ir GRE registracijos bukletuose. Juos galite gauti Studiju uzsienyje informacijos centre Vilniuje (Universiteto g. 3-40, Vilnius, tel. 68-71-65, fax. 68-71-64) arba Jaunimo karjeros centre Kaune (Laisves al. 53 - 202, Kaunas, tel. 22-81-51).

puslapio pradzia

6. TRANSKRIPTAI

Nenustebkite, jei Lietuvos universitete sekretores tik guztels peciais, kai paprasysite oficialaus savo pazymiu vertimo. Pameginkite juos isversti patys ir paprasykite dekano uzdeti antspauda. Susidure su sunkumais, pasiteiraukite verteju, kurie turetu zinoti bendrus terminus. Sakysime, pazymys turi buti verciamas i grade; iskaita - i pass, ir panasiai. Bandykite laikytis standartiniu pavadinimu: bendroji diferencialine-integraline algebra JAV vadinama calculus; dirvotyra - soil science; molecular biology yra is esmes mokslas apie DNR ir RNR, - tuo tarpu daugelis kitu molekuliniu procesu lasteleje pakliuna jau i cell biology saka; kvantine mechanika JAV yra ne tiek fizikos, kiek chemijos saka. Neverta persistengti derinantis prie JAV terminu, taciau verta siekti, kad jus teisingai suprastu. Tai neturi buti sunku, nes, jei jau stojate i JAV universitetus, turetumete neblogai zinoti savo mokslo saku ir terminu pavadinimus. Prie vertimo pridekite patvirtintas originalu fotokopijas ir patvirtinta laiska, kuriame paaiskinkite, keliu balu sistema naudoja jusu aukstoji mokykla.

puslapio pradzia

7. REKOMENDACIJOS

Kuomet doktoranturos komisija svarsto jusu priemima, TOEFL ir GRE rezultatai nera vienintelis rodiklis. Tie rezultatai yra svarbus ir kai kuriais atvejais gali buti lemiami, - bet taip pat gali buti priimtas studentas su zemesniais balais, nepriimant studento su aukstesniais balais. Studentai, surinke tam tikra balu skaiciu, nera automatiskai priimami; pareiskimai taip pat neisdestomi pagal balus. Priemimo procesas kur kas sudetingesnis. Labai didele reiksme turi tai, ar yra laboratorija, kurioje jus galesite dirbti, jei busite priimti. Jums nebutina patiems tos laboratorijos ieskoti, bet tas klausimas visuomet yra svarstomas uz uzdaru duru. Jei norite dirbti srityje, kuri jusu pasirinktoje programoje nera isvystyta, ne viena laboratorija gali nerizikuoti jusu imti. Idomu tai, kad stojantys kinieciai visuomet pateikia fenomenalius TOEFL ir GRE rezultatus; bet lygiai taip pat placiai zinoma, kad atvaziave jie ne taip retai sunkiai susikalba ir sykiais nepasirodo besa genijai. Niekas nezino, kaip jie tuos egzaminus laiko. Zinodamos tai, priemimo komisijos i kinieciu TOEFL ir GRE rezultatus nekreipia didelio demesio. Europieciu egzaminu rezultatai paprastai nesiekia lubu ir todel atrodo tikriau. Taigi priemimo komisija gali isdelioti europiecius pagal egzaminu rezultatus, bet nekreipti i juos demesio spresdama apie kiniecio priemima; ir, pagaliau, europietis su zemesniais rezultatais gali laimeti.

Priemimui ar nepriemimui labai svarbios rekomendacijos. Labai gaila, kad Lietuvoje i jas sykiais ziurima kaip i kazka formalaus - kazka, kas "turi buti prideta", bet ko niekas neskaitys.

Tai didziule klaida. Jusu rekomendacijos priemimui gali tureti didesne reiksme nei TOEFL ir GRE egzaminu rezultatai.

Pirmiausiai nuspreskite, ko prasysite jus rekomeduoti. Atminkite: stojate jus, o ne dekanas ar jusu vadovas. Labai saltai apgalvokite, kurie rekomenduotojai jums butu naudingiausi. Jauskite, kas turi verte pasauliniame moksle. Jei jusu pasirinkimas yra administracija uzsiiminejantis dekanas (tai svarbus darbas!) ir tarptautineje spaudoje besispausdinantis destytojas, pastarasis priemimo komisijai atrodys stipresnis. Liudna tikrove yra tai, kad Lietuvos aukstosios mokyklos JAV yra is esmes nezinomos,- taigi administracinis aukstumas priemimo komisijoms nedaug tepasako. Jei aukstas administracines pareigas uzimantis profesorius yra taip pat zinomas pasauliniame moksle, jo rekomendacija is tiesu gali buti labai vertinga. Kitaip sakant, galvokite placiau, perzengdami gerai pazistamas universiteto sienas. Gerai apsvarstykite, ar jusu rekomenduotojas tik atrodo stipriai, ar is tiesu yra stiprus. Gali buti, kad nenoresite kazko izeisti ar konfliktuoti. Nepanikuokite: paimkite parasyta rekomendacija, bet jos nesiuskite. Pamirskite bet kokius pataikavimus tuo metu, kai tyloje desite galutini dokumentu paketa i voka. Dar syki: stojate jus, todel elkites saltai, apgalvotai ir savanaudiskai. Negailekite saves (pirmiausiai) ir taip pat nenuolaidziaukite rekomenduotojams. Jei jus rekomenduojantis profesorius yra rases panasias rekomendacijas ar dirbes uzsienyje, jis pats gales jums patarti. Tiesiog paaiskinkite, kam ta rekomendacija reikalinga ir kokia didele jos reiksme.

Jei turite is ko rinktis ir esate dirbe ivairiuose projektuose, pasistenkite isdelioti rekomenduotojus taip, kad jie atspindetu kuo platesne jusu patirti. Vyresniuose kursuose as rasiau kursinius darbus Gamtos mokslu fakultete (is kompiuteriu ir smegenu) ir Imunologijos institute (is ciobrialiaukes peptidu). Tuo metu vienur programavau, kitur uzsiiminejau elektroforeze ir chromatografija. Tai buvo zvalgymosi laikotarpis; is tiesu tarp neurobiologijos ir imunologijos jokio rysio ir nebuvo. Kaip jau atspejote, mano rekomendacijos buvo is abieju vietu. Lyg ir juokingas sutapimas, kad doktoranturoje naudojau zymetus antikunus smegenu strukturai tirti, o tirpalu koncentracijas skaiciuoti atiduodu mano paties pasirasytoms programoms. Na, ir esu entuziastingas HTMLuotojas - be to sis internetinis rasinys vargu butu gimes. Studiju metais nevenkite pasivaikscioti po mokslus placiau - ir tai isnaudokite tiek netrivialiuose projektuose, tiek pristatydami save kolegoms ir publikai.

Jei jums bus pasiulyta paciam/paciai pasirasyti rekomendacija, taip ir padarykite. Neprikurkite nebutu dalyku, bet nesikuklinkite pamineti, ka gero esate nuveike.

Kas svarbiausia rekomendacijoje? Pagalvokite. TOEFL ir GRE tera salti pliki balai. Priemimo komisija nori matyti jusu veida; isvysti jus kaip gyva zmogu. Kas jus is tiesu esate - kaip asmuo ir kaip busimas mokslininkas? Jei perskaicius rekomendacija nepasimato jusu vienas ir vienintelis veidas, tai, kas jus skiria nuo visu kitu pasaulio zmoniu, - rekomedacija yra bloga. Kalbu ne apie koki ypatinga genialuma, bet apie tuos ypatingus bruozus, pagal kuriuos draugai, kolegos ir destytojai jusu niekada nesupainios su niekuo kitu. Labai rimtai tai apgalvokite. Esu mates tokia rekomendacija: "...geras, darbstus studentas, sauni asmenybe". Dar keli sakiniai ir taskas. Blogesne rekomendacija sugalvoti butu sunku. Tokiu zmoniu yra tukstanciai, - todel rekomendacija savo darbo neatliko. Greiciau ji parode, kad jus esate vienas toje minioje, ir daugiau sunku ka bepridurti.

Rekomendacija turi buti labai gerai apgalvota. Pabandykite atsiminti kiekviena konkrecia smulkmena: gal darete koki projektuka, gal vedete pamoka mokiniams, gal rasete koki straipsniuka, gal dalyvavote moksliniame klube? Susirinkite absoliuciai viska, ka galite rasti savo istorijoje, ir isdestykite tai ant lekstutes. Kiekviena smulkmena bus svarbi. Bukite konkretus; konkretumas daro labai gera ispudi. Pateikite datas, pavadinimus, kelias detales, - net jei priemimo komisijai tai gali buti ne iki galo aisku. Bukite saziningi, bet pamirskite kukluma. Faktas po fakto - o ne abstraktus gyrimai - rekomendacija labai sustiprina. Budamas studentu, as turejau straipsni mokslo populiarinimo zurnale Mokslas ir gyvenimas. Taip taip - paminejau net ir tai ir idejau to lietuvisko straipsnio fotokopijas. Retas studentas turi tikra mokslini straipsni, bet jei jus esate ta retenybe, isryskinkite ta fakta kiek imanydami. Tik is didelio rasto nepamirskite nurodyti zurnalo pavadinimo, metu ir numerio!

Amerikos universitetuose labai vertinamas sugebejimas mokyti bei sneketi auditorijai. Jei vedete paskaitele, pamoka ar pristatete pranesima konferencijoje, - nepamirskite to pamineti!

Amerikieciai labai vertina nepriklausomai mastancius ir galincius savarankiskai dirbti zmones. Pabandykite tai isryskinti - velgi vengdami abstraktumo, bet ispesdami kazkokius studentiskus fakciokus, kuriuose tai atsispindetu. Net jei tai ne visiskai mokslas, galite tai pamineti. Kaip minejau, rekomendacijos popieriaus lape tarsi besiryskinancioje nuotraukoje turi pasimatyti jusu veidas,- todel jei koks nemokslinis faktas tai gali paryskinti, jo nesibaidykite. Amerikoje profesoriai ir studentai bendrauja kaip lygus su lygiais, todel niekas nenustebs, kad uz mokslo jus dar esate ir zmogus. Tai kaip tik yra vertinama. Jei as buciau uzlipes i Kilimandzara ar gaudes barskuoles, tikrai pamineciau.

Rekomenduotojas turi nurodyti, kiek laiko jus pazista. Pats rekomenduotojas turi pasirodyti kiek imanoma geriau - pateikti savo laipsnius, galbut isspausdintu straipsniu nuorodas, ir panasiai. Visa tai turi buti pateikta trumpai (nes stojate visgi jus, o ne jis), bet kiek imanoma rimciau.

Turbut pastebejote, kad rasau taip, tarsi rekomendacijas jus rasytumete patys. Sykiais rekomenduotojai patys to papraso. Neabejoju, kad siuo metu Lietuvoje vis daugiau destytoju ir profesoriu zino, kaip rekomendacijos rasomos pasaulyje. Jus patys galite jiems mandagiai padeti ar patarti. Rekomendacijos, be abejo, turi buti rasomos angliskai. Esu girdejes stojanciojo (neistojusio, bet gal del kitu priezasciu) nuomone, kad sleiva anglu kalba parasytos rekomendacijos atrodo "tikriau". As tuo labai abejoju; kuo gerene kalba, tuo rimciau atrodo pats rekomenduotojas.

Kai susirinksite visas reikiamas (3 ar 4) rekomendacijas, seskite rasyti Personal Statement. Tai taip pat nepaprastai svarbus rasinys. Tai pats asmeniskiausias - ir kartais pats svarbiausias - dokumentas. Jus turite parasyti, kodel jus stojate, kodel renkates sia programa, kokie jusu tikslai ir planai. Siam rasiniui galioja visa tai, ka rasiau apie rekomendacijas, bet dabar jus rasysite pirmuoju asmeniu. Pasistenkite pasakyti viska, ko nepasake jusu rekomenduotojai. Sublizgekite savo apsiskaitymu, izvalgumu ir motyvacija. Vel bukite konkretus. Jei tenka kartoti tai, kas buvo pasakyta rekomendacijose, kartokites - kai ko nekenkia akcentuoti kelis kartus. Isivaizduokite, kad tai paskutinis jusu zodis pries lemiama komisijos sprendima. Svytekite ir neseskite prie popieriaus lapo pavarge. Verta pamineti, kad, gave laipsni, savo zinias pritaikysite Lietuvoje. Sitame etape jusu ilgalaikis pasilikimas JAV nera labai lauktinas - kas zino, kas jus esate? Jums atvaziavus, tai gali pasikeisti: jusu verte gali isaugti tiek, kad busite saugomi kaip akis. Bet visa tai - taip pat tolimesni keliai.

puslapio pradzia

8. TRUMPAI APIE SEIMAS

Budamas doktorantu, turesite F-1 viza. Jei esate vedes arba istekejusi, jusu zmona/vyras gaus viza F-2 ir gales atvaziuoti su jumis. Viza F-2 draudzia oficialiai dirbti; taip pat ir paciame universitete. Jei turite vaiku, jie taip pat gales ivaziuoti. Taciau turekite galvoje, kad visa seima teks islaikyti is seimos nario, turincio F-1 viza, algos. Tai imanoma, bet tikrai nelengva.

Universitetas dengs jusu sveikatos draudima, taciau turbut nedegs akiu ir dantu. Paprasta danties plomba JAV kainuoja apie $60; vieno danties saknies kanalo sutvarkymas kainuoja apie $600-$1000. Nauji akiniai gali kainuoti apie $200-400. Jei atvaziuosite su seima, uz kelis simtus doleriu per semestra (University of Massaachusetts - $500 metams) galesite nusipirkti bendra seimos draudima (family plan). Jis dengs vaiku gydyma, o taip pat gimdymus. Jei jusu seimos biudzetas atsidurs uz skurdo ribos, galite buti atleisti nuo valstijos mokesciu ir gauti maisto korteles is universiteto.

Nors su seima cia nepradingsite ir tikrai neatsidursite gatveje, visgi turekite galvoje, kad doktoranto darbo diena neribota, o darbo itampa retai kada atslugsta. Labai rimtai pagalvokite, ar pajegsite isdalinti laika ir ar nepalusite nuo nuovargio. Jei turite vaiku, atminkite, kad seneliu cia nebus, o vaiku darzelis (day care) jums bus neprieinamas finansiskai (Amherste (MA) tai kainavo apie $500 per menesi vienam vaikui). Taigi vienas is seimos nariu tures nuolat buti namuose. Jei i tuos klausimus jau turite atsakymus, linkiu sekmes. Jus nebusite pirmieji. Bet dar syki: tai labai sunku.

puslapio pradzia

9. PASTABOS APIE STOJIMO PSICHOLOGIJA

Stojimas yra jusu psichologinis ismeginimas. Tai nelengvas kelias - ir visu pirma jis nelengvas psichologiskai. Sykiais atrodys, kad visa tai beprasmiska ir beviltiska: eisite gatve, spardysite purva ir keiksites, kad i tai isitraukete. Sykiais apims euforija. Tai normalu. Nuo to lengviau nebus, bet tiesiog zinokite, kad taip ir turi buti.

Zvelgdamas i savo patirti, pabandziau surasyti kelis patarimus, kurie gali padeti iskenteti sio kelio dyglius.

  • Stojimas yra jusu individualus zygis per didele dykuma. Ipraskite mastyti savarankiskai ir kritiskai. Net jei stojate su draugu, nekartokite jo/jos zingsnio tol, kol neisitikinsite, kad tai tikrai gera mintis.
  • Klasikine lietuviska problema: mielieji, nebijokite dalintis patirtimi! Turekite galvoje, kad JAV yra keli tukstanciai universitetu, ir kiekvienas ju turi anaiptol ne viena doktoranturos programa. Konkurencija iskils tik tuomet, jei staiga sumanysite stoti i ta pati universiteta ir ta pacia programa. Taciau tokiu atveju suabejociau, ar gerai atlikote namu darba rinkdamiesi jus dominancia programa: tokie sutapimai mazai tiketini. Bendraudami ne tik vienas kitam nepainiosite, bet padesite sekmingai istoti. Jei su draugu stosite i ta pati universiteta, bet skirtingas programas, tarp jusu net teoriskai negales buti jokios konkurencijos: programos tures atskiras taisykles, biudzetus ir priemimo komisijas.
  • Dar syki: stojime smulkmenu nera. Jums nereiksmingai atrodanti smukmena gali atkreipti priemimo komisijos demesi. Tai sunku prognozuoti, todel tiesiog laikykites taisykles: visos detales yra svarbios.
  • Pirmais metais galite neistoti. Is pat pradziu darykite viska, ka galite; bet jei neistosite - nepanikuokite. Pasverkite, ar tikrai norite buti doktorantu Amerikoje. Jei vis dar norite, bet nepasiseke, pasimokykite is klaidu, sustiprinkite savo dokumentus ir vel stokite kitais metais. Esu tikras, kad atkaklus ir is savo klaidu besimokantys stojantysis turi nepalyginamai geresnes galimybes stodamas antra karta. Ziurekite i tai tarsi prabegus daugeliui metu: ar labai svarbu, kad jusu gyvenimas pasikeite ne 2003-aisiais, bet 2004-aisiais metais? Jis pasikeite, ir po to ivyko daug nuostabiu dalyku. Bet butu nepasikeites, jei 2003-aisiais butumete nusispjove ir viska mete.

puslapio pradzia

10. AMERIKIECIAI APIE STOJIMA I DOKTORANTURA

1998-2002 m.m.


As pats pernai baigiau Pennsylvania State University (Chemical Engineering) ir galiu pasakyti, kad instrukcijos, nurodytos straipsnyje Kaip istoti i doktorantura JAV, puikiausiai tinka ir inzinerijos doktorantams. Besidomintiems siomis studijomis galeciau suteikti papildomu detaliu, ka jau esu kelis kartus dares.
Svajus Asadauskas (svajus@rocketmail.com).
1998m.; pasiulymas patvirtintas 2002m. vasario 3d.


Sitas teiginys:

"DOKTORANTUROS STUDIJOS DAUGELYJE JAV UNIVERSITETU YRA NEMOKAMOS. IS TIESU, TAU PACIAM YRA MOKAMA ALGA ARBA STIPENDIJA."

nera visiskai tikslus. Doktoranturos studijos yra mokamos, paprasciausiai kai gauni graduate assistanthip, ka jus vadinate "alga" arba "stipendija" tuo paciu gauni tuition waver uz moksla. Jeigu zmones nenori buti full time studentais, kartais jie nenori imti assistanship ir tesia savo normalius darbus, tada jie moka uz moksla patys. Taigi, nemokamo aukstojo mokslo JAV nera, bet yra budai kaip gauti finansavima.

Ramune Braziunaite
2004 m.



puslapio pradzia
i pirma puslapi


Puslapis atnaujintas: 2004 m. geguzes 24 d.

Siulymus, pastabas, klausimus siuskite adresu: jav@langas.net