J.A.V.

Zmones, ivykiai, susitikimai


Studijos

Pragyvenimas

Stipendijos


Adresu knygute
Nuorodos
Aplinkrastis

Talkininkauja


Straipsniai   

SIEK TIEK APIE GRE GENERAL

Tadas Krupovnickas

tadas@hep.fsu.edu


GRE (Graduate Record Examination) galima laikyti Studiju uzsienyje informaciniame centre.
Oficialus GRE tinklapis: www.gre.org


Sveiki.

Straipsnyje Kaip istoti i doktorantura yra praktiskai viskas, ka reikia zinoti pirmuose etapuose stojant i doktorantura JAV, o tolimesni etapai vis tiek priklauso nuo pasirinkto universiteto - taigi ir ju aptarimas nelabai vertingas. Kas cia kiek maziau apsneketa - tai testai ir ju laikymo strategija (tiesa, TOEFL egzamina Tomas Tamulis aprase issamiau nei maniau esant imanoma; dekui jam).

Del viso pikto pateikiu testu kitimo ribas: GRE General kiekvienos kategorijos maksimumas yra 800 (minimumas 200), GRE Subject priklauso nuo specialybes, bet dazniausiai kinta nuo 200 iki 990, o kompiuterinio TOEFL maksimumas yra 300.

GRE Verbal dalis. Nenoriu buti blogu pranasu, taciau vilciu gauti daugiau 600 jusu vietoje netureciau, jei nesate filologe(as). Daug patarimu duoti negaliu, taciau turekite omeny, kad sioje testo dalyje didele dalis zodziu bus nezinomi. Testas sudarytas amerikieciams, kiekviena diena kalbantiems angliskai, ir netgi ju vidurkis yra apie 500. Liudna. Galiu patarti tik skaityti angliskas knygas, ne specializuotas, ne grozines, o daugiau filosofines pakraipos (as, deja, taip nedariau). Girdejau, kazkas pasiule skaityti The New York Times (www.nytimes.com). Tai irgi neblogas pasirinkimas, ten sutiksite bjauroku zodeliu, vertu zinoti, laikant GRE Verbal. Jei iki testo liko menuo ar du, tada daug neprisiruosite, bet bent jau issiverskite visus zodzius, kuriuos sutiksite atlikdami bandomuosius testus ir paskaitinekit, ka rasit.

Toliau soktelsim prie Quantitative. Si testo dalis turetu patikrinti matematikos zinias, bet is tikruju labiausiai ji tikrina jusu sugebejima buti susikoncentravus visa testo laika. Uzdaviniu lygis is esmes nevirsija 8-9 klases lygio, tik visur styro kabliukai. Tiesa, nedideli ir jei jus fizikas, matematikas ar panasiai, pasirodys juokingai lengva. Tik vienas pastebejimas: jei paslysite pradzioje, o tai tikrai lengva nors kiek atsipalaidavus, tai jums kainuos is karto keliasdesimt balu! Uzduodamu klausimu sunkumas priklauso nuo atsakymu - jei jie neteisingi, toliau uzduodami lengvesni klausimai, kurie verti maziau tasku. Kelios dienos pries testa butinai isspreskite visus prieinamus bandomuosius uzdavinius, bet neatsitraukdami ir ziuredami i laikrodi. Ir dar: jei gavote bandomuosius uzdavinius pries kelis menesius iki testo laikymo, nepulkite ju visu spresti is karto. Jei nekaip sekasi, isspreskite kelis ir paieskokite panasiu salygu mokykliniuose vadoveliuose. Originalius padarykite tik pries testa. Bet tai jau jusu pasirinkimas.

Na, o dabar esminis dalykas, del kurio ir ryzausi parasyti siuos svaiciojimus. Galbut jis tikrai bus naudingas, nors pasirodys trivialus (man jis buvo naudingas, sprendziant is rezultatu). Analytical. Si testo dalis tikrina jusu loginius sugebejimus. Jau atlikdamas bandomuosius testus pastebejau, kad jei bandai uzdavinius spresti saziningai, numatydamas visas galimas kombinacijas, "uzsikasi". Man tiesiog netelpa i galva visi variantai, todel nezinau kuri ir atmesti. Jei ilgai pagalvoji, gali sugalvoti (deja, ne visada teisingai), bet laiko sioje testo dalyje truksta katastrofiskai. Gero nesitikejau ir negalejau tiketis. Taip nieko ir nesugalvojes, nuejau i SYLVAN testavimo centra (nukrypimas: ten tokie prasti monitoriai, refresh rate turbut koks 30 Hz, po keliu valandu mirguliavimo net galva skaudeti pradeda). Jau sededamas prie kompiuterio, pamaciau, kad su laiku tragiskos problemos ir sunkesnius uzdavinius sprendziau tiesiog taip: perskaitydavau salyga ir neperziurinedamas visu galimu variantu uzsirasydavau kelis galimus (arba negalimus, priklausomai nuo poreikiu), kurie ateidavo i galva. Is ju ir darydavau isvadas. Paprasta ir is principo neteisinga. Taip lengvai galima praziopsoti variantus, paneigiancius atsakyma. Taciau taip neivyko. Dabar as speju, kad tie keli uzrasyti galimi variantai ir buvo visi arba beveik visi galimi, bet... Nezinau. Pabandykite patys.

Ir dar vienas patarimas: uzsiregistruodamas TOEFL ir GRE testams nurodziau ta pati menesi ir ta pacia savaites diena, nes maniau, kad ten laukia milziniskos eiles ir norimos datos negausiu. Aisku, gavau pakvietima atvykti ta pacia diena ir valanda i abu testus. Taip daryti kvaila ir tai kainuoja virs $20, nors as islindau sausas.

Pasiruosimui naudokite:

  • TOEFL ir GRE bukletus,
  • Vilniaus Universiteto studiju uzsienyje centre esancias pasiruosimo knygas (ir kodel as apie jas suzinojau tik islaikes paskutini testa?),
  • TOEFL Sampler CD dali, kuria galite atlikti, deja, tik prisijunge Internetu prie www.toefl.org/cbtutprq.html (anksciau TOEFL Sampler CD atsiusdavo pastu dykai) ir
  • www.petersons.com/downloads.html, randama Peterson's GRE Test Prep, kuri galima download'inti arba, jei labai sunku, galesiu perrasyti i diskete ar atsiusti e-mail'u.

Jei zinote dar uz dyka gaunamu ruosimosi saltiniu, rasykite. TOEFL CD yra daug lengvesnis uz realu testa, nepadariau nei vienos klaidos, o Petersons Test Prep yra panasios kokybes, nors jame Verbal padariau geriau negu per tikra testa, o kitas dalis - blogiau.

Sekmes.

Trumpai apie save ir dar sis tas:

1998 m. baigiau bakalauro studijas Vilniaus universitete Fizikos fakultete, 2000 m. ten pat baigiau magistrantura. Nuo 1998 m. vasario oficialiai sedziu Teorines fizikos ir astronomijos institute, kuris pagal darbo rodiklius yra geriausias Lietuvos institutas, todel, matydamas kaip jame dirbama, su liudesiu darau isvada, kad neabejotinai teisus buvo Skirmantas Janusonis, parases: Mokslas Lietuvoje mire. 2000 m. istojau i Florida State University doktorantura. Fizikams: jei norite stoti i JAV universitetus, darykite tai nedvejodami. Klesti rasizmas (privilegijos baltiesiems) ir jauciamas zymus studentu trukumas. Nors mano vidurkis besimokant FF bakalaure tebuvo 8.5, vis tiek puse universitetu, i kuriuos stojau, buvo tokie desperatiski, kad mane prieme. Pastaba: i CalTech, Stanford, Harvard ir panasiai nestojau ir jums nepatariu, jei ten nepazistat profesoriaus, kuris aiskiai pazadejo, kad busit priimtas.

Sekmes dar karta. Gal prireiks.

2000m. liepos 27 d.



puslapio pradzia
i pirma puslapi

Puslapis atnaujintas: 2002 m. vasario 10 d.

Siulymus, pastabas, klausimus siuskite adresu: jav@langas.net