J.A.V.

Zmones, ivykiai, susitikimai


Studijos

Pragyvenimas

Stipendijos


Adresu knygute
Nuorodos
Aplinkrastis

Talkininkauja


Straipsniai   

ADMINISTRACINIO VERSLO MAGISTRANTURA - VISU SPECIALYBIU BAKALAURAMS

Danguole Kavaliukaite - Senutiene

dsenuta@hotmail.com

 Apie autore
 Pries skaitant
 Jei skaitote sias eilutes - galite studijuoti JAV
 Master of Business Administration (MBA) - unikalus laispnis
 Dokumentai ir reikalavimai
 Tylejimas - ne auksas, kuklumas zmogaus nepuosia
 Kainos
 Niekada nepasiduokite


1. APIE AUTORE

1990-1993 metais mokiausi Vilniaus Pedagoginio Universiteto chemijos ir taikomuju darbu specialybeje.

1993 vasara persikeliau gyventi i Bostona kaip nuolat gyvenanti uzsieniete (Alien Resident). Todel moksla JAV tesiau ne uzsienio studentes, o gyventojos statusu.

1994-1995 metais, sutaupydama vienerius penkiamecio lietuviskojo aukstojo moklso metus, tesiau ir uzbaigiau gamtos mokslu bakalaura (Bachelor of Science) chemijos srityje University of Massachusetts at Boston.

1995 -1996 metais dirbau pagal specialybe.

1997-1999 metais studijavau ir isigijau Cooperative Education MBA laipsni Northeastern universitete. Bestudijuojant teko laime beveik metus dirbti marketing associate Gillette kompanijos centre (Headquarters) ir puse metu - Boston Management Consortium firmoje konsultante.

puslapio pradzia

2. PRIES SKAITANT

Pries rasydama, perskaiciau Langas.net straipsnius apie moksla JAV (Bakalaurines studijos ir Doktoranturos studijos). Pries skaitant si straipsni, siulau juos perskaityti, nes juose yra labai geru patarimu, pvz., apie TOEFL, rekomendacijas, transkriptus, universitetu issirinkimus, galimybe uzsidirbti, ir t.t. Be to, tie straipsniai pateikia finansine informacija uzsienio studentams, apie kuria as nezinau. Rasydama kartais nurodysiu siuos straipsnius kaip pavyzdzius arba kaip informacijos saltinius.

puslapio pradzia

3. JEI SKAITOTE SIAS EILUTES - GALITE STUDIJUOTI JAV

Skaitant straipsnius apie studijas Amerikoje gali atrodyti, kad visa tai - ne jums. Juk reikia prisiminti tiek daug reikalavimu, taisykliu, susirinkti tiek daug dokumentu ir prasimanyti gyvenima svetur.

Pirmiausia, jei ziurinejate siuos straipsnius ir tinklalapi, jau galite studijuoti Amerikoje. Viskas prasideda nuo svajoniu. Svarbiausia suformuluoti ir uzprogramuoti savo smegenyse nora ir tada to noro samoningai ir nesamoningai siekti.

Antra, kai as ruosiausi isvaziuoti is Lietuvos 1993 metais, nezinojau nieko apie reikalavimus Amerikos universitetuose. Susirinkau medziaga pagal nuojauta. Nei as, nei universitetas net girdeje nebuvom apie transkriptus, pazymiu vertimus ar tinkamas rekomendacijas. Taigi vien tai, kad egzistuoja sis tinklalapis su kiek imanoma issamesne informacija ir patarimais, jus jau esate arciau sekmes.

Trecia, nepamirskite savo lietuviskos vertes. Ji yra, kaip isitikinu begale kartu, daug kur pranasesne uz amerikietiska verte. Vienu pasaulines svietimo sisitemos tyrimu duomenimis, Rytu Europos bloko salys turi auksciausia vidurines mokyklos lygi (ypac gamtos ir tiksliuosiuose moksluose) ir dauguma ju turi auksta bakalauro studiju (udergraduate) lygi. Taigi jus i Amerika atvaziuotumete su stipriu mokslo pagrindu ir uznugariu.

puslapio pradzia

4. MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION (MBA) - UNIKALUS LAIPSNIS

MBA nuo kitu magistro studiju skiriasi tuo, kad i ji gali stoti ne tik verslininkai, bet visu specialybiu bakalauro laipsni turintys studentai. Kartais unversitetai reklamuoja si magista kaip galimybe pakeisti specialybe. Tai buvo ir mano stojimo i MBA priezastis. As labai norejau isigyti magistra, bet maciau, kad chemijos srityje, be doktorato, magistras mane nedaug tepakyles karjeros laipteliais. Gamtos mokslu srityje bakalaurai ir magistrai dazniau mina ta pati takeli, visai atskira nuo doktorantu. Taip pat mano charakteriui netiko mokslininkes budas.

Sis magistro laipsnis nuo kitu skiriasi dar ir tuo, kad jis automatiskai neveda i doktoranturos studijas. Verslo doktorantura - atskira sritis.

Ne visi universitetai priima svieziai iskeptus aukstuju mokyklu studentus. Kai kurie reikalauja keliu metu darbo stazo (velgi, nebutinai verslo srityje). Darbo stazo tikslas: kuo spalvingesnis studentu patirties inasas i MBA paskaitas. Kadangi didele dalis paskaitu remiasi diskusijomis ir asmeniska patirtimi, tai svarbu.

Ne visi universitetai priima ivairiu specialybiu studentus. Garsiausi MBA universitetai gali reikalauti tik verslo bakalauro ir 3-5 metu darbo stazo tik verslo srityje (finansu, konsultavimo, marketingo, vadybos, ir t.t.).

Daugiau ziniu apie MBA universitetus galite rasti www.gmat.org ir www.usnews.com tinklalapiuose (key words: MBA, MBA Schools, ir pan.). Ieskodami MBA universitetu Internete, atkreipkite demesi, kad dauguma universitetu turi atskirus pavadinimus MBA mokykloms. Pavyzdziui, MIT (Massachusetts Institute of Technology) vadybos mokykla zinoma kaip Sloan School of Management, o Northwestern universiteto - Kellogg Graduate School of Management. Taip pat dauguma MBA mokyklu specializuojasi (arba yra zinomos) vienoje ar kitoje srityje: finansu, marketingo, verslininko-iniciatyvininko, ir t.t.

Universitetai siulo po keleta skirtingu MBA programu:

1. Full time MBA programos (dieninis skyrius).

  • Full time MBA programa: paprasta pilno laiko dvieju metu programa, i ja kartais galima patekti ir su minimaliu darbo stazu arba be jo.
  • Cooperative education MBA programa: kombinuota mokslo ir darbo programa. Nuo pilno laiko programos ji skiriasi tuo, kad yra daug intensyvesne, nes per tuos pacius dvejus metus reikia iseiti ta pacia programa, bet su sesiu menesiu pertrauka (menesiu skaicius gali svyruoti), per kuria studentai dirba pagal specialybe, su gera alga. Si programa taip pat reikalauja darbo stazo. I sia specialybe uzsienio studentai priimami nenoriai, su reikalavimu tureti patvirtinima is amerikietiskos firmos, kad ji samdys juos kooperatyviniam darbui.
  • High technology MBA programa: pilno laiko programa, kuri orientuojasi i technine verslo puse, darba techninese firmose ir srityse.
  • Jungtine MBA programa: jungtine programa su kitu fakultetu, pvz., teises, medicinos, inzinerijos.

2. Part time MBA programa (vakarinis skyrius): tiems, kurie dirba pilnu laiku ir netingi paaukoti 3-4 metu asmeninio gyvenimo, iskaitant visus vakarus ir daznai savaitgalius. Nuo pilno laiko programu ji skiriasi tuo, kad ilgiau trunka ir yra pigiausia. Daznai dieninio ir vakarinio skyriu studentai lanko pasirinktinus kursus (elective courses) kartu. Bet daugumai vakarinio skyriaus studentu uz moksla dalinai arba visiskai uzmoka ju firmos.

3. The executive program: reikalauja maziausiai desimties metu darbo stazo ir aukstos vadovaujancios darbo padeties (pvz., corporate executive, small business owner, entrepreneur, nonprofit executive). Si programa stipriai skiriasi nuo kitu MBA programu.

puslapio pradzia

5. DOKUMENTAI IR REIKALAVIMAI

Siulyciau sekti Kaip istoti i doktorantura JAV straipsnio patarimu ir nesikreipti i pacius prestiziskiausius MBA universitetus, jei jusu pazymiu vidurkis (GPA - Grade Point Average) nesiekia bent 3.9 (amerikietiskoje skaleje, i kuria savo pazymius galite pervesti lenteleje esancioje popierines TOEFL testo brosiuros Undergraduate Point Average dalyje) ir GMAT (www.gmat.org) balai nesiekia 700 - 800. Taip daryti siulyciau ne tik del ziaurios atrankos, bet ir todel, kad vien dokumentu padavimas (application fee) i kiekviena universiteta kainuoja maziausiai po $50. Taigi ir kiekvienas neigiamas atsakymas kainuoja maziausiai $50, kurie tik paastrina nusivylima.

Priemimo tvarka i MBA, nors reikalauja tu paciu pagrindiniu dokumentu kaip ir kitur (zr. Bakalaurines studijos, Doktoranturos studijos), skiriasi nuo kitu magistro studiju ir gali labai skirtis net tame paciame universitete, priklausomai nuo programos.

General Management Admissions Test (GMAT). Vienas is dideliu skirtumu nuo bet kurios kitos magistro programos - GMAT testas (www.gmat.org), skirtas butent MBA besiruosiantiems studijuoti studentams. Savo struktura, tempu ir taktika jis labai panasus i TOEFL ir GRE. I ji ieina:

  • Reading comprehension
  • Critical reasoning
  • Data sufficiency (logikos pratimai, suristi su matematika)
  • Problem solving (matematika)
  • Sentence correction
  • Analytical writing assessment (du po 30 min. trunkantys rasineliai)

Jei esate laike ar ruosesi TOEFL, dali darbo jau busite atlike: skaitymo ir gramatikos dali. Dar esu girdejusi, kad pastaruoju metu TOEFL pridejo ir rasinelio dali, kuri, manau, bus panasi i GMAT rasinelius. Taigi, is viso gal busite nusove tris zuikius is karto.

Kai laikiau TOEFL (1994) ir GMAT (1997), buvo siulomas vien popieriaus ir piestuko formatas. Nezinau, kuris budas - kompiuterizuotas ar popierinis - efektingesnis, bet mano patarimas besiruosiant bet kokiam is siu standartizuotu testu - susiraskite kuo daugiau senu ir pavyzdiniu testu, su klausymo dalimi. Zaiskite tikra testa su laikrodziu, kad igustumete lekti per klausimus ir atsakymus reikiamu greiciu. Kuo daugiau bandomuju testu atliksite (kompiuteriu ar ranka), tuo labiau aiskes, kokie vienodi jie visi yra. Testas nuo testo skiriasi tik tuo, kad ta pati informacija surasyta skirtingais zodziais ir sakiniais.

Nesu girdejusi, kad MBA programa reikalautu GRE, isskyrus kai MBA yra jungtines programos dalis. Jei esate islaike GRE, butinai jo rezultatus nusiuskite universitetui, tai parodys dar viena jusu pasiekima ir atkaklu mokslo siekima, ir gal nusvers svarstykles jusu naudai, nors jo negalesite naudoti GMAT vietoje.

Dokumentai. Kai universitetas jums atsius priemimo i universiteta anketas ir reikalavimus, tarp kitu dokumentu jusu greiciausiai prasys:

  • Uzpildyti priemimo anketa.
  • Ideti rekomendacinius laiskus. Ju skaicius gali ivairauti. Kai kurie universitetai prasys laiskus atsiusti uzklijuotuose ir ant virsaus pasirasytuose pacio rasiusiojo vokuose. Mano universitetas reikalavo dvieju uzklijuotu laisku.
  • Ideti oficialius transkriptus (butinai isverstus ir notaro patvirtintus).
  • Resume. Amerikietiskai resume sukurti (ir geram interviu) geru patarimu galima rasti www.careerjournal.com - The Wall Street Journal Interactive Edition.
  • Asmenisko pokalbio (interview). Studentams, gyventiems toli nuo universiteto, komisijos narys gali paskambinti ir pasikalbeti telefonu.
  • Dokumentu sutvarkymo mokescio (admissions fee), kuris turetu buti daugiau nei $50.
  • Vieno ar keleto rasineliu (essays), universteto nurodytomis temomis. Pavyzdziui, man reikejo parasyti keturis kompiuteriu spausdintus vieno lapo ilgumo rasinelius, kuriu temos buvo tokios:
    • Discuss your personal and professional objectives. How will the specific Northeastern MBA program to which you are applying contribute to those objectives? Why MBA study at Northeastern now?
    • Describe the most troubling ethical compromise you have faced and what you did.
    • What emerging trend in management are you likely to find especially challenging? Why?
    • (Optional) Please provide any additional information about your candidacy that will offer the Admissions Committee a better understanding of you as an MBA program applicant. Examples could include noteworthy aspects - either positive or negative - of your background, interesting avocations, and/or personal experiences, etc.
  • Finansiniu irodymu, kad galesite uzmoketi uz moksla.
  • Sveikatos pazymejimo, bet tik veliau, jau istojus.

Rasineliai gali buti jusu lemiamas koziris. Jie parodo ne tik ar jus mokate gerai rasyti, bet ar mokate mastyti, analizuoti, diskutuoti, ir pan. Jie atskleidzia savybes, kuriu reikes besimokant MBA. Taip pat sie rasineliai atskleidzia jusu asmenybe ir charakterio bruozus, kurie MBA ir visame biznio pasaulyje daznai buna svarbesni uz pazymius ir nuopelnus. Rasydami nesikuklinkite, drasiai paminekite savo pasiekimus (zr. Rekomedacijos, Kaip istoti i doktorantura JAV).

Nenusiminkite, jei jusu TOEFL ir GMAT balai yra zemesni, nei universitetas teoriskai reikalauja.

  • Pirma, universitetai nevertina studentu vien pagal egzaminu balus. Priemimo komisijos zino, kad tai - standartizuoti testai ir visko apie zmogu nepasako.
  • Antra, komisija ziuri i kandidata is visu pusiu, kartais jie naudoja formule, i kuria ieina pazymiu vidurkis, GMAT ir TOEFL balai. Taip pat jie skaito jusu rasinelius, rekomendacijas, gal suruosia telefonini pokalbi ir tik tada nusprendzia, ar jus priimti.

Pavyzdziui, is bandomuju GMAT testu as zinojau, kad kiek besiruosciau ir bebandyciau, as galesiu perskaityti ir isnagrineti tik du is triju straipsneliu, nes toks mano nusistovejes skaitymo greitis. As taip pat zinojau, kad tai sumazins mano balu skaiciu. Bet mano pazymiu vidurkis buvo aukstas, ir tai atsvere zemesni GMAT balu skaiciu.

  • Trecia, atsiminkite, kad universitetai, valstybiniai ir privatus, konkuruoja del kiekvienos detales. Vienam universitetui bus svarbu praturtinti uzsienio studentu sarasa Lietuvos vardu, kitiems bus svarbu irasyti brosiurose, kad jie suburia pati ivairiausia studentu buri is viso pasaulio, kiti zinos, kad, grize i Lietuva po dvieju metu, jus paskleisite informacija apie butent ju universiteta kitiems studentams. Ir dar, universitetai paprasciausiai matys jus kaip pelno saltini. Universitetai - biznio organizacijos, o studentai - ju pirkejai.

puslapio pradzia

6. TYLEJIMAS - NE AUKSAS, KUKLUMAS ZMOGAUS NEPUOSIA

MBA terpeje lietuvskas auklejimas tampa tikru priesu. Amerikieciai kartais apibudinami kaip savimi pasitikintys. Tai labiausiai vyrauja biznio pasaulyje, kur laimi tie, kuriu ego didziausi. Kaip jau minejau, jusu nuogos zinios nieko nereiskia, jei nemokate saves isreklamuoti. Todel nesusikuklinkite.

MBA studijose jums prireiks tokiu savybiu kaip pasitikejimo savimi, mokejimo itikinti (persuasion skills), darbo grupese ir nuolatinio bendravimo su kitais, darbo ir bendravimo nuolatineje konkurencijos terpeje, pusiausvyros tarp draugystes ir konkurencijos, mokejimo diskutuoti, analizuoti, deretis, bendrauti, kalbeti pries auditorija ir t.t. Daugelis siu savybiu yra ismokstamos.

Pavyzdziui, visa gyvenima as buvau ipratusi, kad mano zinios vertinamos asmeniskai, t.y., tai ka as pati ismokdavau ir parasydavau ar lietuviskai atsakydavau zodziu. Pirma, bestudijuojant MBA, visas darbas vertinamas kaip grupinis. Tai reiskia, kad didele asmeninio pazymio dalis priklauso nuo kitu darbo ir pastangu. Dazniausiai grupes susideda is 3-6 studentu. Antra, tylejimas ir bijojimas sneketi nieko gero neduoda, nes labai daznai 30 -50% viso dalyko pazymio priklauso nuo "dalyvavimo klaseje", t.y., laisvai isijungiant arba uzvedant diskusijas, analizuojant pateiktas problemas, pritariant arba gincijantis del ivairiu poziuriu. Trecia, darbai ir projektu atsiskaitymai vyksta pries auditorija, su vaizdine medziaga, ir ne lietuviu kalba.

Case studies. Studiju pagrindas - case studies, t.y. ivairiu situaciju analize. Kai kurie kursai net neturi vadoveliu, o remiasi vien tik Harvard Case Studies. Tai dazniausiai gyvenimiska kokios nors tikros kompanijos situacija ar problema, kuria mums, kaip isivaizduojamiems tos firmos direktoriams ar vadovams, reikia isspresti. Vieno teisingo atsakymo cia nera, laimi tie kurie suranda isradingiausia arba logiskiausia iseiti.

puslapio pradzia

7. KAINOS

Kiekvieno universiteto kainos - labai ivairios, jos priklauso nuo vardo, geografines padeties, universiteto dydzio, pobudzio ir t.t. Normaliame, niekuo neissiskirianciame universitete, toli nuo pagrindiniu miestu ir pigaus pragyvenimo lygio valstijose, kaip Teksase ar Arizonoje, mokslas, kaip ir pragyvenimas, kainuos maziau, nei Niujorke, Los Andzele ar Bostone. Privaciu universitetu kainos bus visada aukstesnes nei valstybiniu, bet kokioje srityje ir bet kokiame studijavimo lygyje.

Kaip minejau straipsnio pradzioje, finansavimo klausimais, nors jie yra patys aktualiausi, galiu mazai patarti. Nors turejau nuolatines gyventojos statusa, niekas man jokiu stipediju nedave ar kaip kitaip neselpe. Kaip ir daugeliui mano bendrakursiu, teko rinktis studento paskola, uz kuria reikia moketi dideles palukanas. Skirtingai nuo doktorato laipsnio ir kai kuriu kitu magistru, uz MBA studentai moka patys. Dalini arba visiska islaidu padengima gauna vakarinio skyriaus (part time) studentai.

Galiu pasiulyti ideju keletui doleriu sutaupyti:

  • Studentu bendrabuciai - dazniausiai brangiausias bustas. Rinkites privacius nuomojamus butus, teiraukites fakulteto koordinatoriu apie jusu specialybes studentu nuomojamus butus, kuriuose vis atsiranda nauju vietu, kai vienas is nuomininku baigia moklsa.
  • Stenkites pirkti naudotus vadovelius. Jie kainuoja mazdaug 1/3 maziau, bet buna greitai isperkami. Todel, tik suzinoje vadoveliu sarasa, perziurekite visu mieste esanciu universitetiniu knygynu lentynas. Jei turite kreditine kortele, ieskokite pigiu vadoveliu www.amazon.com ir www.textbooks.com.
  • Assitantship. Tiesa, kad assistento darba gauti labai sunku. Bet visada verta bandyti. Nepasikliaukite naivia iliuzija, kad prasymas asistento vietai, kartais atsiunciamas su kitais stojimo dokumentais, bus ganetinas. Jei gaunate laiska is universiteto, kad esate priimtas, tuoj pat rasykite prasydami asistento darbo nuo pat pirmos paskaitu dienos arba veliausiai nuo antro semenstro, neaplenkdami dekano ir jo pavaduotojo (assistant dean). Kuo aukstesni jusu testu balai ir pazymiu vidurkis, tuo daugiau galimybiu gauti siai vietai. Reikalaukite asistento vietos visam studiju laikui. Assistantship mano universitete yra dvejopa: 10 val. per savaite, kuri uzmoka uz mazdaug puse semestro kreditu, ir 20 val. per savaite, kuri uzmoka uz visus semestro kreditus ir priedo primoka maza alga, uz kuria uztenka pavalgyti. Daugiau informacijos apie assitantship rasite straipsnyje Kaip istoti i doktorantura JAV.
  • Work-Study. Uz minimalia alga studentai, kuriems tikrai reikalinga finansine pagalba, gali gauti kontrakta darbui universitete.
  • Internship. Per vasaros atostogas daugelis studentu susiranda darba pagal specialybe, daznai universitetu padedami. Tai veikia ir dirbanciojo, ir darbdavio naudai: dirbantysis igyja darbo patirties ir gauna siokia tokia alga (nors kartais ir nieko negauna, ypac undergraduate lygyje), darbdavys gauna profesionalia pagalba uz nedideles islaidas.

puslapio pradzia

8. NIEKADA NEPASIDUOKITE

Versle mus moke taip: jei is desimt pasiulymu pirkti jusu preke gaunate devynis "ne" ir viena "taip", tai reiskia, kad sekmingai ivykdete savo pardavejo plana. Taigi kiekviena neigiama unversiteto atsakyma atmuskite nauju universitetu atakavimu.

Pazistu mergina, kuri isiunte apie 20 prasymu i viena Europos sali. Ji gavo daug mandagiu neigiamu atsakymu ir tik viena, paskutini, teigiama. Taigi, niekada negalvokite, kad studijos uzsienyje - ne jums. Pasitikekite savo jegomis bei ziniomis ir kantriai, atkakliai siekite savo tikslo.

Neseniai "Working Woman" (Working Woman) zurnale (Culbreth, Judsen. "Want Less Strees?" Working Woman May 1999: 28) perskaiciau tokia fraze:

"It's important to choose your words, because they have a tricky way of becoming your feelings. If your dialog [with yourself] is negative, you'll talk yourself into feeling negative, which will reduce your ability to cope."

Stenkites galvoti teigiamai, tikekite, kad jus tikrai pateksite i toki Amerikos universiteta, kokio vaizda esate susikure mintyse. Administracinio verslo magistras gali suteikti labai skirtingos patirties, ypatingai, jei keiciate specialybe. MBA studijos stipriai praplecia akirati ne tik verslo, bet ir saves pazinimo srityje. MBA laipsnis taip pat atveria galimybes dirbti ivairiausiose srityse: korporacijose, privaciose ir mazose firmose, mokyklose, gamyklose, kepyklose, mokslinese laboratorijose, zemes ukiuose, labdaringose organizacijose, ir t.t. Tikekite, kad ateitis, kurios sau norite, jau yra, reikia tik jos atkakliai ir optimistiskai siekti. Sekmes!

1999 m. rugpjucio 2 d.

puslapio pradzia


i pirma puslapi

Puslapis atnaujintas: 2002 m. vasario 10 d.

Siulymus, pastabas, klausimus siuskite adresu: jav@langas.net