J.A.V.

Zmones, ivykiai, susitikimai


Studijos

Pragyvenimas

Stipendijos


Adresu knygute
Nuorodos
Aplinkrastis

Talkininkauja


Straipsniai   

JAV DOKTORANTO PAJAMOS IR ISLAIDOS


Tadas Krupovnickas
Fizika, Florida State University, Tallahassee (Florida) (nuo 2000m.)
tadas@hep.fsu.edu

Florida, Tallahassee (tipo sostine). Viena geriausiu vietu pinigine prasme, kaip tvirtina mano kolegos doktorantai, pasimoke kituose JAV universitetuose ir turintys daug draugu. Ar taip yra is tikruju, nezinau. Gyvenant universiteto is dalies finansuojamuose bendrabuciuose one-bedroom apartment kainuoja $287 per menesi. Jei norisi gyventi kitur, one-bedroom butu apie $400-500. Utilities (vanduo, sildymas, elektra) sudaro $50 (bet as taupus be proto buvau, kai gyvenau one-bedroom). Jei laikysit ijunge kondicionieriu ir sildysites ziema (o cia tikrai salta buna!), bus kokie $100, o gal net ir iki $150. Namu termoizoliacija prasta pietuose... Maistas kaip ir visur - $150-200 per menesi, jei tik supermarkete lankysites ir rinksites, ka perkat. Su mokesciais Floridoj neblogai, mat nera valstijos mokesciu. Bet sales tax sudaro 7%. O federaliniai mokseciai visur vienodi. Doktorantams restoranai nepigus, bet ikandami. Dviems zmonems kinieciu bufete (tokia vieta, kur valgai kiek nori) tektu moketi beveik $20. Normaliam restorane pietus/vakariene/kaip norit taip vadinkit kainuotu vidutiniskai $50, bet brangesnese vietose $80-100. Bilietas i kina salyginai pigus: $4 parastom dienom, $5 savaitgaliais. Kabeline televizija kainuoja bent jau $30 per menesi, o jei daugiau kanalu, bus $50. Ir nepamirskit, kad viskas, absoliuciai viskas cia turi papildomus prijungimo ar kaip kitaip vadinamus mokescius: utilities, kabelis, telefonas, masina perkant irgi reikes numerius pirkti, ir t.t. Privalomas sveikatos draudimas uzsienieciams-studentams sudaro vos ne $600 per metus. Masinos draudimas labai skiriasi, draugas, pvz., moka $169 per pusmeti, o kitas draugas $109 per menesi. Benzinas per menesi sudaro $50-70 lengvajai masinai, kuri neryja kibirais. Kinieciai, kurie maistui teisleidzia $100 per menesi, gali atsideti iki $500 kiekviena menesi. Cia turiu omeny kiniecius, kurie gauna fizikos departamento stipendija. Tai gana ispudinga suma doktorantui. O zmones, kurie taip gerai zino restoranu kainas kaip as, deja susitaupo tik skolu... Dekoju uz uzuojauta. Tokios kainos 2001 geguze. Po metu gal kitaip bus (ypac su benzinu).

2001m. geguzes 4d.


Arnas Palaima
Evoliucine biologija, University of Miami, Miami (Florida) (nuo 1995m.)
apalaima@fig.cox.miami.edu

Mano metinis atlyginimas: $12 733. Sveikatos draudimas (metams, neieina dantu taisymas, ir siaip su tokiu draudimu geriau nesirgti): $710. Standartiniai mokesciai universitetui (metams): apie $200. Federaliniai mokesciai (vidutiniskai per paskutinius penkis metus, isskyrus siuos): apie $1300. Kambario nuoma, iskaitant visas sanaudas: apie $500/menesi ($6000 metams). Nedidelio buto nuoma, iskaitant sanaudas: apie $700/menesi ($8400 metams). Pradinis inasas (deposit) uz kambari: atitinka 1-2 menesiu nuomos kaina. Maistas: apie $300/menesiui, $3600 metams. Telefonas: apie $360/metams plius islaidos kalbantis su Lietuva, man apie $300/metams, viso $660/metams. Buto apstatymas, virtuviniai indai (tik issinuomojus): $300-500. Tualetinis popierius, dantu sepetukas, kelnes, batai, kirpimasis, vitaminai, marskiniai, sampunas, pasto islaidos, kavos puodukas ir t.t. - apie $200/menesiui, apie $2500 metams. Pramogos (filmas, koncertas, spektaklis, festivalis, restoranas, baras, ir pan.) - apie $50/menesiui, $600 metams. Knygos- apie $50/menesiui, $600 metams. Aplankymas namu Lietuvoje (1 kartas per metus, pigiausiu metu laiku) - $700 plius $100 Lietuvoje, viso $800. Keliones po JAV (1 per metus, miegant nuomotoj masinoj)- apie $500. Kompiuteris: apie $900. Automobilis: $3000. Automobilio draudimas: $600 metams (zinoma, pats pigiausias). Benzinas: apie $30/menesiui, $360 metams. Automobilio taisymas: apie $1000/metams. Mokestis us parkavima universiteto teritorijoje: $220/metams. Nenumatytos islaidos (liga, avarija, pagalba namiskiams Lietuvoje ir Lietuvos mokslui, suduzo, suluzo, sugedo) - apie $1000/metams.

Vienkartines, tik atvykus, islaidos: apie $2850 (bilietai, buto nuoma ir pradinis inasas (deposit, puse sveikatos draudimo, puse universitetui mokesciu, minimalus baldai, maistas menesiui). Vienkartines bet neisvengiamos islaidos: buto depositas, automobilis ir kompiuteris. Metines islaidos: $17 350. Metinis atlyginimas: $12 733.

As isleidziu kiek maziau kur galima- pramogoms, siaip "tualetiniam popieriui", ar vaziavimui i Lietuva. Bet as parasiau tiek, kiek reikia, kad pasijustum pilnaverciu zmogum, o ne elgeta. Yra svarbu vis tik suprasti viena dalyka planuojant islaidas: mes cia ne vieneriu ar dveju metu stipendininkai, kurie po to vaziuoja atgal. Gali gyventi metus ar dvejus atsisakydamas praktiskai visko ir sunesiodamas viska ka atsivezei is Lietuvos, bet ne 4-7 metus, nebent esi isimtis (yra tokiu ir as nemanau, kad tai priimtinas gyvenimo budas issilavinusiam, placiai besidominanciam, gyvenanciam harmoningai musu amziaus zmogui). As gyvenau kaip ta isimtis pirmais metais, du metus vazinejau dviraciu, kompiuteri nusipirkau tik po penkiu metu. Daznas amerikietis-doktorantas turi tevus ar dede kurie "koledzo proga" nuperka nauja masina, ar siaip materialiai padeda. Arba turi tukstantines skolas kreditinese kortelese. Bent jau mano departamente, kuriame vyrauja ekologai.

2001m. geguzes 4d.


Skirmantas Janusonis
Neurobiologija, University of Massachusetts, Amherst (Massachusetts) (1994-2001 m.m.)

Mano metine stipendija buvo $15 000-$16 500. Bendras sveikatos draudimas - nemokamas vienam zmogui (isskyrus vasara), taciau mokamas seimai. Bendras sveikatos draudimas syki finansiskai isgelbejo, kai viena nakti atsiduriau greitosios pagalbos ligonineje (tai butu kainave netoli $1000; draudimas tiesiog pranese, kiek tai kainavo ir kad visa suma jis padengs). I bendra sveikatos draudima neieina dantys ir akys. Tik pernai metu gale universiteto doktorantu "profsajunga" pasieke, kad 50% stomatologijos islaidu butu padengta (nors mano stomatologas ketina tos draudimo kompanijos atsisakyti del jos painumo). Nedidele danties plomba kainuoja apie $60; saknies kanalas ir panasios rimtesnes operacijos kainuoja per $1000 (be draudimo). Akiu patikrinimas ir nauji akiniai su paprastais remeliais gali kainuoti apie $200; kartais akiu patikrinimas arba antri akiniai yra nemokami.

Federaliniai mokesciai - apie $1500 (aisku, jie priklauso nuo algos), valstijos - apie $600, miesto (uz masina) - apie $30 per metus. Kambario nuoma menesiui - apie $300-$400, one-bedroom apartment (buto su svetaine ir miegamuoju) - apie $600-$700. Kadangi Amherstas yra nedidelis miestelis ir salia yra kitu miestuku, paieskojus ir pasiklausinejus galima rasti trupuciuka pigesniu butuku. Vanduo, sildymas, elektra gali kainuoti apie $50 per menesi vasara ir apie $150 - ziema. Nors dujinis sildymas yra laikomas pigesniu, is tiesu viska sudejus islaidos panasios tiek elektriniam, tiek dujiniam sildymui. Budamas doktorantu, beveik visa laika gyvenau su kambarioku, nes vienam islaikyti butuko beveik neimanoma. Kita alternatyva butu taip vadinami efficiency apartments, kurie atitiktu mazdaug Lietuvos vieno kambario buta: svetaine, miegamasis ir virtuve yra viename kambaryje. Universiteto bendrabuciai yra brangus ar net brangesni uz kambarius ir apartamentus uz universiteto ribu. Nuomojant buta, paprastai reikalaujamas inasas, kuri sudaro paskutinio menesio nuoma ir taip vadinamas security deposit, lygus vieno menesio nuomai. Jei nera padaroma nuostoliu, jis issikraustant atiduodamas su banko procentais (toks istatymas). Ivairus naturalus buitiniai gedimai (vandens kranai, virykle, saldytuvas) yra ne nuomininko, bet nuomotojo (landlord arba landlady) atsakomybe; jie turi buti sutaisomi nemokamai. Butai paprastai nuomojami neapstatyti, taciau visuomet turi saldytuva, virtuves spinteles, virykle (dujine arba elektrine), o kartais - kondicionierius. Taciau galima rasti ir apstatytus butus (paprastai privaciuose namuose), arba daug ka galima pigiai susipirkti taip vadinamuose yard sales, garage sales arba tag sales, kuriuose zmones bando atsikratyti senais daiktais ir kieme parduoda sofas ir spinteles uz $30 ir maziau, stalus uz $20 ir maziau; ir visokias tarkas, puodukus, lekstes uz centus. Skalbimo masinos daznai yra rusyje arba netoliese; vienas skalbimo arba dziovinimo ciklas kainuoja apie $1. Nuomojant labai svarbu nepridaryti bute bedu, nes nuomojant naujoje vietoje naujas nuomotojas daznai praso references ir skambina pasisneketi su ankstesniais nuomotojais. Ieskant pigesnio butuko ir konkuruojant su kitais ieskotojais, tai gali buti labai svarbu.

Maistui as isleidziu apie $200-$250 per menesi (supermarkete). Telefonui - apie $50 per menesi (paprastai su Lietuva prasneku ne daugiau pusvalandzio per menesi). Paprastas vyriskas apkirpimas - $10, moteriskas - bus daugiau. Paprasti batai kainuoja nuo $20; marskiniai - apie $20-30, dzinsai - apie $15, paprastu kojiniu pora - apie $1, kostiuminis svarkas - apie $100, silta striuke - apie $100. Masaciusetso valstija neturi antkainiu (sales tax) rubams, todel rubo kaina yra tikroji mokama kaina.

Per visa doktorantura apsiejau be asmeninio kompiuterio namie; tekstu rinkimui tenaudojau archaiska is laboratorijos parsinesta kompiuteri (su Windows 3.1). Kuomet pirmais metais emiau kursus, semestro mokesciai buvo apie $300 per semestra; dar apie $150 isleisdavau kursu knygoms. Pasibaigus kursams ir issilaikius kvalifikacinius doktoranturos egzaminus (ketvirtais metais), mokestis uz semestra pasidare $110. Pastaraisiais metais studentiska kaina prenumeravau keturis profesinius zurnalus (bendra kaina - apie $350 metams) ir keturis bendro issilavinimo zurnalus (Scientific American, Natural History, PC World, National Geographic, bendra kaina apie $120 metams). Neretai nusipirkdavau knyga (nebutinai profesine) is Amazon.com ar kitos elektronines parduotuves, isleisdamas mazdaug $300 per metus.

Masina (Chevrolet Celebrity 1987) buvo pirkta is lietuviu uz $1500. Masinos statymas universitete kainuoja apie $50 metams; taciau i universiteta is gretimu miestuku vaziuoja nemokami autobusai, kurie yra gerokai patogesnis transporto budas (ypac, kai reikia eiti dvidesimt minuciu iki masinos aiksteles; darbo dienomis studentai negali parkuoti salia universiteto pastatu). Minimalus masinos draudimas metams - apie $300. Masinos taisymas (ypac per kasmetines technines apziuras) svyruoja nuo $50 iki $500 per metus; tai priklauso nuo metu sekmingumo.

I Lietuva vaziuoju kas pusantru-dveji metai. Pagrindines keliones po JAV (Washington DC, New York, Miami Beach, New Orleans, Los Angeles) buvo konferenciju metu; sios islaidos buvo padengtos. Per visa doktoranturos laika is savo kisenes lankiausi tik artimesniuose miestuose (New York, Washington DC); vieninteles isimtys buvo pietu Florida ir Maine valstija. Cia svarbu pazymeti, kad tokiu budu is esmes nepamaciau JAV gamtos (ir ypac - tokiu garsiu vietu kaip Yellowstone ar Grand Canyon).

Per visus seserius metus santaupose buvo koks $1000 arba maziau. Paskutiniais metais, susidejus daug islaidu ir kraustantis i nauja vieta, ilindau i skolas - $1000 bankui (bankai paprastai leidzia eiti i minusa, bet retai daugiau kaip $1000) ir dar $800 - kitiems geriems zmonems. Kelis kartus paskolino pati diplominio darbo vadove.

2001m. geguzes 6d.


Jonas Cicenas
Molekuline biologija, East Carolina University School of Medicine, Greenville, North Carolina (nuo 1999m.)
jonasc@eCarolina.com

North Carolina yra gana puiki vieta mokslui, daugiausiai del taip vadinamo "research triangle" artumo. "Research Triangle" sudaro Duke University (Durham mieste), North Carolina University (Chappel Hill) ir North Carolina State University (Raleigh). Nors nesimokau ne viename is siu gigantu, vis delto ju itaka jauciama visoje Karolinoje. East Carolina University privalumas yra tai, kad Greenville yra tikrai pigus miestas.

Visas mano uzdarbis - $17 000 per metus. Atmetus mokescius, lieka apie $1200 per menesi. Kadangi sumoku $2018 uz moksla (tuition fee), realiai lieka apie $1000 per menesi.

Svarbiausios islaidos: kadangi gyvenu atskirame bute (t.y., be kambarioku), moku uz buta $340. Tai vieno bedroom'o butas. Pigiau butu nuomoti 2-bedroom buta su kambarioku, bet reikia, kad kambariokas butu pakenciamas. Patrimas: niekada nenuomokite buto kartu su undergraduate studentu! Uz utilities moku tikrai nedaug...uz vandeni mano apartmente moket nereikia, lieka tik elektra, kuria paremta viskas JAV :) Ir sildymas, ir vedinimas, ir valgio darymas, ir indu plovimas, ir karstas vanduo, - viskas susideda i eletros saskaita, kuri man yra apie $50 vasara, apie $70 ziema ir apie $40 rudeni ir pavasari. Vasara stegiuosi vedinti kuo maziau, bet birzeli-liepa tai nelabai imanoma, nes temperatura sieka 45-50C!

Tai pat reikia pirkti sveikatos draudima, kurio kainos buna labai ivairios ir svyruoja priklausomai nuo teikiamu paslaugu. Tam dziaugsmui as isleidziu apie $70 per menesi...

Namuose gaminamam maistui isleidziu apie $200 per menesi, taciau pietus valgau Universiteto ligonines kavineje, ir tai kainuoja apie $3-4 (su 25% nuolaida darbuotojams ir studentams). Taigi prisideda dar apie 100 USD per menesi.

Rubai JAV yra tikrai pigus, pigesni nei Europoje. Pavyzdziui, dzinsai - $14-17, striuke - $35, kedai - $10-25, bet Lietuvoje apsimoka prisipirkt kojiniu ir apatiniu, ten jie pigesni...

Pigiausia ir didziausia parduotuve: Wall Mart! Joje rasite visko, ir viskas yra zymiai pigiau negu kitur! Maista taip pat apsimoka pirkti Food Lion...

Taigi atmetus visas islaidas sutaupyti tikrai nera labai ka...kol esi PhD studentas, tikrai nepralobsi :) Reikia tiesiog kantriai laukti laipsnio apsigynimo ir posdoko algos... Na, o jei nuspresite dirbti kompanijoje, pamirskit apie pinigines problemas...

Vinas malonus siurprizas laukia kiekvienu metu birzelio pabaigoje! Tada yra grazinami mokesciai, kuriu grazinimo dokumentus uzpildote iki balandzio 15d. Man per metus grazina apie $1800, stai tada jau galima ir i Lietuva atostogu grizt... (Paaiskinimas: grazinami permoketi mokesciai; taciau jei per metus nebuvo sumoketa pakankamai federaliniu ir valstijos mokesciu, balandi pats turi sumoketi trukstama kieki. - Skirmantas)

Pradines islaidos atvykus: Su savimi turejau $740 ir is karto gavau pirmo menesio alga (apie $1000), bet vis tiek teko $300 pasiskolinti is savo vadovo. Pirmines islaidos sudare $1860: buto nuomos deposit - $300 (grazina issikraustant, jei butas tvarkingas), nuoma uz pirma menesi - $340, deposit utilities kompanijai $100 (grazina po metu), tuition fee - $750, health insurance - $200 ir "Molecular Biology of the Cell" vadovelis - $70...

Taigi "in summary": gaunant doktoranto alga galima kuo puikiausiai pargyventi, susimoketi visas saskaitas ir normaliai maitintis, taciau susitaupyti nieko nelieka. Papildomu pinigu susitaupymui gaunu per mokesciu grazinimus.

2001m. geguzes 8d.


Jurgita Baltrusaityte
GYTE@rocketmail.com

Skirmantai,
Perskaiciau Tavo straipsni apie doktoranturos studijas ir noriu draugiskai si bei ta patikslinti. Rasai, jog doktorantu algos/stipendijos svyruoja (t.y., priklauso nuo miesto brangumo). Mano ziniomis, visu doktorantu algos yra labai panasios, svyruoja tik butu kainos. Pavyzdziui, Cikagoje vieno miegamojo buto nuoma normaliame (ne paciame brangiausiame) rajone - $800-900 (t.y., daug brangiau negu Tavo apylinkeje). Be to, didmiesciuose brangesnis transportas ir maistas, aukstesni mokesciai bet ka perkant (Wisconsine buvo apie 5% ar 5.5%, o Cikagos centre 8.75%). Nereikia pamirsti ir alaus - skystos studentu duonos. Jei Eau Claire, Wisconsin, mazas alaus bokalas kainuodavo 75 centus, Cikagoje arba Niujorke be $4 nelabai ka gausi. Mazuose miestuose ir pagundu maziau. Eau Calire uz vaziavima miesto autobusu reikejo moketi 75 centus, Cikagoje $1.50-1.80. Todel butu galima daryti isvada, jog doktorantai gali daugiau sau leisti ir turi daugiau galimybiu susitaupyti, jei studijuoja Amerikos provincijoje. Manau studentams Lietuvoje butu pravartu tai zinoti.

2002 m. sausio 30 d.


Dr. Katherine V. Fite
Director (1994-2001), Neuroscience and Behavior Program, University of Massachusetts

Graduate stipends vary quite a bit from one program to another - but, in general, those in major cities like New York City are considerably higher than in places like Amherst. Also, my sense is the medical school departments pay more than academic departments - also they vary in terms of whether they are 9 or 12-month based (most are 12-months) and whether they also include health insurance and tuition/fee waivers. The total package can vary, then even though the stipends may appear comparable. The median for programs like ours last year was somewhere around $18K/12months with health insurance and tuition/fees being added to the total package. Peterson's Guide is the place to look for comparative data of this kind.

2002 m. sausio 31 d.



puslapio pradzia
i pirma puslapi

Puslapis atnaujintas: 2002 m. vasario 10 d.

Siulymus, pastabas, klausimus siuskite adresu: jav@langas.net